تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - چرا زن نمی‌تواند چند شوهر داشته باشد؟
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : یوسف آل طه
تاریخ : شنبه 13 آذر 1395
نظرات
سلام
متاسفانه زمانی که در بین برخی از خانم ها حرف از چند همسری مردان میشود میگویند اگر مردان میتوانند چند همسر اختیار  کنند خوب است زنان هم چند شوهر اختیار کنند؟
تعدد زوجات مردان به مقام و ارزش یک زن ( مخصوصا خانم اول) احترام گذاشته می شود:
 زن تا وقتی در عقد مردی است و از او جدا نشده یا جدا شده اما عده طلاقش تمام نشده نمی تواند با مرد دیگری ازدواج کند. همچنین است اگر شوهر زن از دنیا برود و زن در دوران عده وفات باشد.
حال با توجه به اینکه اصل دلیل احکام در اختیار ما نیست و ما تنها به گوشه هایی از حکمت های احکام پی می بریم، به قسمتی از حکمت این حکم اشاره می کنم.
اشکال عمده و اساسى که چندشوهرى به وجود مى‌‏آورد و همان بیشتر سبب شده که این رسم عملًا موفقیتى نداشته باشد، اشتباه انساب است. در این نوع زناشویى رابطه پدر با فرزند عملًا نامشخص است. همچنانکه در کمونیسم جنسى نیز رابطه پدران با فرزندان نامشخص است؛ و همان طورى که کمونیسم جنسى نتوانست براى خود جا باز کند، چندشوهرى نیز نتوانست مورد پذیرش یک اجتماع واقعى بوده باشد، زیرا ... زندگى خانوادگى و تأسیس آشیانه براى نسل آینده و ارتباط قطعى میان نسل گذشته و آینده، خواسته غریزه طبیعت بشر است.(مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج19، ص 302.)
و بیشترین آسیب از چند شوهری به زن باز می گردد. چون اگر ارتباط فرزند با پدرش روشن نباشد و مرد غیرتی نسبت به زن نداشته باشد، هرگز توجه لازم به زن و حمایت از او را به عهده نمی گیرد. همانگونه که در رابطه یک زن روسپی با مردان روشن است که هرگز مردان مرتبط با زن روسپی، نسبت به او غیرتی ندارند تا بخواهند به خاطر آن از زن حمایت کنند. و با توجه به اینکه زن خواستار حمایت و محبت مرد می باشد، از این امر متنفر بوده همانگونه که از روسپی گری متنفر است.

تاثیر چند شوهری در نوع رابطه زن و مرد علاوه بر اینکه، در روابط روسپیان مشخص است، بعضی از گزارش های تاریخی نیز این امر را ثابت می کند.
(ابوالظهیرالحسن) مى‌‏نویسد:  «در سواحل مالابار قبیله‏‌اى به نام قبیله «نائیر» زندگى مى‌‏کنند. مردان این قبیله نمى‌‏توانند بیش از یک زن بگیرند، در صورتى که زنان آنها مى‌‏توانند شوهرهاى متعددى انتخاب کنند. به عقیده من علت وضع این قانون این است که مردان قبیله نائیر سلحشورترین قبایل مى‌‏باشند و به واسطه اصالتى که دارند حرفه جنگ با آنهاست، و همان طورى که ما در اروپا سربازان را از ازدواج منع مى‌‏کنیم تا علایق زناشویى مانع از انجام حرفه سربازى آنها نشود، قبایل مالابار هم سعى کرده‏اند حتى المقدور مردان قبیله نائیر را از علایق خانوادگى معاف دارند. و چون به واسطه گرمى آب و هوا ممکن نمى ‏شد مطلقاً آنان را از ازدواج ممانعت کنند، لذا مقرر داشته‏اند چند مرد داراى یک زن باشند تا علاقه خانوادگى آنها سست باشد و مانع انجام حرفه جنگى آنها نشود ((مجموعه‌ ‏آثار استاد شهیدمطهرى، ج‏19، 302)
پس با توجه به تفاوت های بین زن و مرد، اگر چه می توان چند زوجه را برای یک مرد، پذیرفت؛ اما هرگز نمی توان چند شوهر را برای یک زن پذیرفت. چون آسیب های این امر به حدی برای یک زن هست که نمی توان به سراغ آن رفت.
برگرفته از سایت عاشقان علی


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
دختر تنها جمعه 22 بهمن 1395 ساعت 14 و 58 دقیقه و 24 ثانیه
سلام
در بیشتر جاهای دنیا و در طول تاریخ چند شوهری زن شکلی به جز روسپی گری نداشته، یعنی اوج مسئولیت پذیری مرد در قبال اون زن محدود به بازه ی زمانی که استفاده ی جنسی از اون زن می برده و اگر هم مردی حاضر شده همسری اون زن رو به شکل دائم عهده بگیره غالبا بخاطر منفعت اقتصادی هست که از فروش جنسی اون زن نصیبش میشه!


اوج بی شرمی زنان متاهل هست که در پاسخ به آیه ی صریح قرآن در مورد تعدد زوجات چند شوهری خودشون رو مطرح می کنند.
اگر بجای زنانی قرار می گرفتن که مکرر مورد سو استفاده ی جنسی مردان متعدد قرار می گرفتن بدون حمایت عاطفی و احساسی و... می فهمیدن از چه نعمتی برخوردارند و بخاطر حسادت زنانه، زنان و دختران بی سرپرست رو چطور از حق داشتن همسر، خانه و کاشانه محروم می کنند
حسن پنجشنبه 25 آذر 1395 ساعت 15 و 34 دقیقه و 05 ثانیه
به بی نام
میان صیغه وزنا تفاوت از زمین تا آسمان است . اصلا صیغه برای اینه که از زنا جلوگیری بشه دوما شما از کجا میدونی اگه مردی از همسر دوم یا صیغه ای اش بچه دار بشه هیچ مسئولیتی قبول نمیکنه مگه شما همه مردا را میشناسید.حیف نیست امر خدارا با روسپیگری و... مقایسه میکنید. لطفا یکم منصفانه نظر بدید
سه شنبه 23 آذر 1395 ساعت 20 و 36 دقیقه و 39 ثانیه
واقعیت اینه که زن های بیوه و مطلقه بچه دار دنبال مرد مجرد بدون بچه هستن حالا چطوری یه دختر حاضر می شه تف و لعن مرد و زن و بزرگ و کوچیک و حتی مادر و پدر و خواهر و برادر خودش رو بخره و زن دوم بشه

بعد مشکل دیگه اینه که مردهایی که ادعا دارن طرفدار چند همسری هستن در واقع یه زاپاس جنسی مخفی از نوع صیغه ای برای خودشون می خوان و بهانه شون این شده که دختر بالای 30 سال که دیگه نیاز به اجازه پدر نداره

در صورتی که شرع رو بذاریم کنار از لحاظ قانونی دختری که بدون اجازه پدر و ثبت رسمی ازدواج دائم یا موقت کنه معادل یه فاحشه زناکار هست که مجبوره با مردی زندگی کنه که برخلاف ادعای اولیه ش بچه ای از زن دوم نمی خواد و اگر بچه دار هم بشه هیچ مسئولیتی قبول نمی کنه

قانون هم چنین دختری رو زناکار می دونه و بچه ش هم هیچ حقی نداره حتی اگر پدری اون مرد ثابت بشه

خلاصه که دختران اونقدر این هوس بازیهای دلسوزانه با رنگ و لعاب دین و تکثیر جمعیت رو دور و برشون دیدن که چشم و گوششون باز شده و تن به زن دوم شدن نمیدن چون تهش نگاه جامعه به زن دوم رسمی در حد روسپی های بی ارزش هست وای به حال ازدواج های غیررسمی و ثبت نشدخ
دوشنبه 22 آذر 1395 ساعت 13 و 46 دقیقه و 56 ثانیه
گاهی آدم ها از حیوان هم بدتز میشن.... متاسفم براتون
زرین دوشنبه 22 آذر 1395 ساعت 09 و 57 دقیقه و 39 ثانیه
به طور کلی زندگی جنسی با یک مرد به اندازه کافی چندشناک!!!هست چه برسد به چند مرد اما از نظر روابط پدر و فرزند نگران نباشید.علم پیشرفت کرده و راحت و تنها با یک آزمایش میتوان پدر طفل را مشخص کرد.پس چرا چند شوهری نه؟
دوستدار زهرای مرضیه به هم وطن شنبه 20 آذر 1395 ساعت 22 و 57 دقیقه و 43 ثانیه
درود و صد سلام به شما خواهر فهیمه و وجیهه و عالیه...اگر 30درصد زنان کشورمان مثل شما فکر میکردند الان اینقدر بیچارگی دامنگیر مملکت نمی شد...متاسفانه توطئه دشمنان ما اونقدر کارساز بوده که بعد یکی دو نسل به راحتی یک سنت حسنه رو منفور جلوه دادن و حتی خود مردها وقتی صحبت از تعدد زوجات میشه یه جوری به هم نگاه میکنن که انگار قراره قتلی، غارتی ... دشمنان ما کارشونو خوب انجام دادن و متاسفانه ما هم عالی باهشون راه اومدیم و حالا هم که فهمیدیم نمیتونیم و نمیخایم برگردیم...
یک هم وطن چهارشنبه 17 آذر 1395 ساعت 23 و 13 دقیقه و 34 ثانیه
یاری خدا و امام زمان همیشه همراه زندگیتون باشه. همین طوری که الانم هست. من یک زن هستم. تو دلم راضیم که شوهرم یه خانم دیگه هم داشته باشه ولی میخام از دوطرف یعنی خانواده خودم و خانواده شوهرم مخفی بمونه. چون میدونم پذیرش نیس. در خانواده خودم بیشتر. من پیام های شمارو که گه گاهی تو قسمت نظرات حرفهاتون رو میزنید میخونم. دلتون پر از غصه است. نمیدونم چی بگم . خدا کمک کنه دلهای پر غصه شاد بشه. این حرفها رو ازته دلم زدم
چهارشنبه 17 آذر 1395 ساعت 19 و 06 دقیقه و 00 ثانیه
واینکه بنده،آقاروخطاب قراردادم فقط خواستم محضض ارادت محضرشون بگم که بابای خویمون بدون که ماجوونای کشورت خیلیامون تورنج وعذابیم.بازم خداروشکر.راضیم به رضایی خودش.
لطفاکسی ازاین حرفهابنانذاره که گداهستیم ومحتاج نظرکسی،بلکه دیدم تواین وبلاگ ازدردهاداره گفته میشه بنده هم ترغیب شدم تاکمی ازدردهاروبگم.عاشقانه محضررهبرعزیزم ارادت دارم.جون وجوونیم بره ول آقام صحیح وسالم باشن.
دعاکنیم براحفظ ایمان هممون.
الهی عجل لولیک الفرج المهدی روحی فداه
چهارشنبه 17 آذر 1395 ساعت 19 و 02 دقیقه و 11 ثانیه
سلام به دوست بزرگواری که فرمودین جواب بدم.بله موافقم به شرطی که هم فرهنگ سازی بشه بخوبی وهم اون مردایده آلی که خیلی محکم ونترس باشه وبتونه مثل کوه حمایتم بکنه تاحداقل درخانه آرامش نصیبمون بشه وبتونیم تواهداف الهی خوب وباآرامش جلوبریم.
بازم امیدمون بخداست.اینهمه سسن وسال که گذشت بقیه هم میگذره ولی اینوحتم میدونم که یه روزی خیلی ازماهامسئولیم وبایدجواب بدیم.
به دوستی که اقارو مخاطب قرارداده یکشنبه 14 آذر 1395 ساعت 11 و 41 دقیقه و 40 ثانیه
سلام به دوست و هم وطنم.
هم مجرد بودن سخته و هم زن دوم بودن باتوجه به شرایط جامعه ولی قدر مسلم همسر دوم بودن سختیش کمتره چون یه پشتیبان بالاسرت احساس میکنی و درد تنهایی نداری ، ولی ممکنه حرف و حدیث اطرافیان کمی ازار دهنده باشه. شما کدوم شرایط رو میپذیرین؟لطفن جوابمو بدین
شنبه 13 آذر 1395 ساعت 17 و 12 دقیقه و 02 ثانیه
سلام.
اگرتونستیدنزدرهبرمون برید،سلام مارابه آقابرسونیدوبهشون بگید،آقای خوب ما،مامثلاجوانان این کشوریم که پیرشدیم وتنهای و...بماندبقیه چیزها...آقاجان،شبهاوروزهای خیلی سختی داریم،انقدسخت که متاسفانه انگیزه حیات وجوانی راازماگرفته...
خیلیهامیگویندبایدامام زمان بیایدتافرجی حاصل بشود،البته اگرعمرمون کفاف بده تامولابیادوفرجی حاصل بشه...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا