تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - چرا حضرت علی (ع) میفرماید :غیرت زن كفرآور و غیرت...
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : یوسف آل طه
تاریخ : چهارشنبه 3 آذر 1395
نظرات

چرا حضرت علی (ع) میفرماید :غیرت زن كفرآور و غیرت مرد نشانه ایمان اوست.
غیرت در لغت و اصطلاح اخلاق عبارت است از حالت دگرگونی نفسانی یک مرد از اینکه ببیند یا متوجه شود که نوامیس خانوادگی او مثل مادر؛خواهر؛همسر و دختر او یا نوانیس دیگران در معرض بهره وری حرام قرار گیرد.این دگرگونی نفسانی یا جنبه پیشگیری دارد یا جنبه رفعی و نتیجه آن اقدامات پیشگیرانه یا رفعی است مثل جلوگیری از نشست و برخاست و رفت  آمد با افراد نامحرم خصوصا"افراد بیتقوا و لاابالی. این امر در روایات درخصوص غیرت به همسر بیشتر مورد تأکید قرار گرفته است.بعضی تعصب دفاع از دین و مال و تربیت اولاد را نیز از موارد و انواع غیرت شمرده اند. درحالی که در اصطلاح وکاربرد مردم و دین غیرت در مورد تعصب و دفاع از ناموس بکار رفته است.
ازسوی دیگر غیرتی که مورد سفارش قرار گرفته برای مرد است اما غیرت زن مذموم است. زیرا اکثر غیرت زن حسادت درمورد حلال است و آن وجود همسر دیگری برای شوهر میباشد. و حال آنکه غیرت در مورد بهره بری ناموسی از راه حرام است نه از راه حلال ولی زن برای حرام بودن غیرت نشان نمی دهد بلکه از وجود زن دیگر چه حلال و چه حرام برای شوهر ناراحت است. و چه بسا از تماس حرام شوهرش با زن دیگر ناراحت نمی شود بر خلاف زمانی که شوهرش بخواهد یک همسر دیگر اختیار کند. از امام صادق (ع) نقل شده که فرموده اند «غیرت جز برای مردان نیست ا ما زنها پس همانا غیرت از ناحیه آنها حسادت است و غیرت برای مردان است وبرای همین ( که غیرت برای مرد است نه زن )خداوند برای زنها جز شوهرانشان را حرام کرده و برای مردان چهار همسر را حلال کرده ودر کنار آنها سه زن دیگر را برای مرد »(۱) حضرت امام علی (ع) می فرمایند « غیرت زن کفر آور و غیرت مرد نشانه ایمان اوست»(۲) زن مؤمن ار خود غیرت نشان نمی دهد بلکه زنهای کافر و منکر از خود غیرت نشان می دهند.از این رو امام محمد باقر (ع) فرموده اند «انما تغار المنکرات منهن فاماالمؤمنات فلا»(۳) از امام باقر (ع) روایت شده که فرموده اند: غیرت زنان حسد است و حسد اصل کفر است زیرا زنها هنگامی که غیرت بورزند خشمگین می شوند و هنگامی که خشمگین شدند کافر می شوند مگرآنها که زنهای مسلمه باشند » (۴) روایت شده که یک روز زنی عریان نزد پیامبر (ص) آمد و در جلوی ایشان ایستاد و گفت یا رسول خدا من کار بد کرده ام پس من را (از گناه با مجازات) پاک کن وبدنبال او مردی آمد که لباسی بدستش بود که آن را بر روی زن انداخت ؛ پیامبر (ص) فرمودند جریان چیست؟ گفت این همسر من است ای رسول خدا من با کنیز خود خلوت کرده بودم پس ساخت زنم آنچه میبینی. پیامبر (ص) فرمودند : اورا نزد خودت بگیر ؛سپس فرمودند : همانا زنی که غیرت می ورزد نمی بیند بالای وادی را از پایین وادی.(۵(
این نوع حساسیت در بین بعضی حیوانات نیز وجود دارد. عمار می گوید در خدمت امیرالمؤمنین(ع) در مسجد کوفه نشسته بودم هیچ کس آنجا حضور نداشت جز من ناگاه امیرالمؤمنین(ع)فرمودند: راست می گوید راست می گوید من متوجه چپ وراست شدم کسی را ندیدم ؛در شگفت شدم که مولایم با که حرف می زند امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: تعجب کردی من با که حرف می زنم؟ گفتم آری فرمودند: سرت را بلند کن سربلند کردم چشمم به دو کبوتر افتاد که با هم به زبان خود گفتوگو می کردند. فرمودند: عمار می دانی این دو با هم چه می گویند؟ گفتم نه به جان شما ،فرمودند کبوتر ماده به نر می گوید تو با دیگری پیوسته ای و از من کناره گرفته ای . کبوتر نر قسم می خورد نه من چنین کاری را نکرده ام ، ولی ماده باور نمی کند کبوتر نر به او گفت قسم به جان این آقا که در مسجد نشسته، من با دیگری پیوسته ام ودیگری را به جای تو بر نگزیده ام. باز ماده می خواست قبول نکند، من به او گفتم راست می گوید تصدیقش بکن. عمار می گوید: گفتم آقا من خیال می کردم جز سلیمان کس دیگری زبان حیوانات را نمی داند. فرمودند عمار: به خدا قسم سلیمان بن داوود از خدا به وسیله اهل بیت خواست تا زبان پرندگان را به او آموختند.(۶)
بله اگر زن بخطر تماس شوهر با نامحرم از خود غیرت نشان دهد پسندیده است. واین نوع غیرت ناشی از حب و عشق است همانطور که گاهی در مورد ازدواج حلال از روی حسادت نیست بلکه از روی حب است. اما همانطور که در بالا گفته شد اکثراً غیرت زن حسادت درمورد حلال است و آن وجود همسر دیگری برای شوهر میباشد. و حال آنکه غیرت در مورد بهره بری ناموسی از راه حرام است نه از راه حلال ولی زن برای حرام بودن غیرت نشان نمی دهد بلکه از وجود زن برای شوهر ناراحت است.

 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
تور ارمنستان سه شنبه 3 اسفند 1395 ساعت 23 و 56 دقیقه و 39 ثانیه
خیلی ممنون دوست عزیز خسته نباشید
sahar پنجشنبه 4 آذر 1395 ساعت 13 و 34 دقیقه و 33 ثانیه
سلام مطلبت واقعا قشنگه خسته نباشید
به نویسنده نوشته پایین پنجشنبه 4 آذر 1395 ساعت 10 و 35 دقیقه و 04 ثانیه
خوب این وبلاگ سعی میکنه که فرهنگ سازی کنه، این ه یک قدم است. خودش خوبه. هر حرکتیاز کم شروع شده
پنجشنبه 4 آذر 1395 ساعت 10 و 19 دقیقه و 43 ثانیه
سلام.خب این حرفاهمه منطقی ودرسته.
حالاسوال بنده اینه که تاکی بایدصبرکنیم تااین خانمهای محترم وسعت دل وفکرشون بالایره تابخوان براشوهرشون زن ببرن؟؟؟
واینکه شماانقدردل میسوزونید،وضعیت قانوندرکشورماکه اینه،تااجازه زن اول نباشه من نمیتونه زن ببره ازروی حلال،واین قانونکاری کرده که اکثریت مردان خوبی هم که میخواهندزن دوم ببرندبخاطراین قانونی که هست،نهایت کارشون قبول صیغه موقت است.آیابنظرشمادختری که اینهمه مشکل داره باصیغه موقت وچندروزه مشکل حل میشه ووضع جامعه روبه بهبودمیره؟؟؟
لطفابه این سوالاتم جواب بدین.
وقتی کسی نیست برای میلیون میلیون افرادتنهاکاری بکنه،حتی درقانونمونم دلسوزی نشده اونوقت میشه انتظاروضع بهتری رادرجامعه داشت وگفت که کشورامام زمانی هستش وقراره مولابیاددراین کشوروماهم دنباله روش باشیم؟یعنی واقعااگه ام عصربودندالان درحال حاضر،فقط تماشاچی بودند؟یاخوداقدام وعمل می کردند....؟؟؟؟
یک زن چهارشنبه 3 آذر 1395 ساعت 23 و 18 دقیقه و 31 ثانیه
مطالب خوب است. حقیقتن همه احکام اسلام مطابق فطرت است ، هرچند به بعد طبیعت انسان فشار وارد شود. مثلن خواندن نماز در اول وقت مطابق با نیاز خداپرستی و پرستش و محبوب داشتن است که خدا در وجود ما گذاشته. ولی مکنه ین فطرت پوشانده بشه و اون جاست که خواندن نماز اول وقت سخت میشه. هرچقدر این پوششی که روی فطرت میاد غلیط تر باشه، پذیرش احکام سخت تر میشه. خدا بنا به مصالحی قانون چند همسری رو گذاشته و زن هم فطرتن از این امر متنفر نیس . ولی پذیرشش و اینکه چقدر این امر براش سخت و دشوار بیاد بستگی داره چقدر به فطرتش نزدیک تر یا دور تر شده باشه.
پارمیس چهارشنبه 3 آذر 1395 ساعت 10 و 47 دقیقه و 15 ثانیه
سلام
فقط چند روزه وبلاگم رو راه اندازی کردم ، موضوع وبلاگ من یکم اختصاصیه ، یعنی فقط با وبلاگ های پر محتوا مثل وبلاگ تو تبادل لینک می کنم . اینجوری هم بازدید تو زیاد میشه و هم بازدید من.

ممنون میشم یه سر بزنی و باهام تبادل لینک کنی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا