تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - ایده آل گرایی نردبان سقوط ازدواج!
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : جمعه 9 بهمن 1394
نظرات
ایده آل گرایی نردبان سقوط ازدواج!

ازدواج و خانواده سلول پیکره یک جامعه است که اگر ویروسی شود جامعه را علیل و بیمار می کند. لذا باید در سلامت و بهداشت خانواده از اولین قدم تربیت خود و انتخاب همسر گامهای صحیح برداشته شود.
در روایتی امام صادق ع می فرمایند:
 ده سال قبل از ازدواج به فکر تربیت فرزند باش.
 فرزند دو معلم دارد یکی پدر و دیگری مادر اوست که قطعا از پدر و مادر بی تربیت بچه با تربیت صادر نمی شود.
پس باید هم در تربیت و تهذیب نفس خود تلاش کرد و هم در انتخاب همسری شایسته و باتربیت و دارای ملاکات فاضله کوشش نمود.

بنابراین شاید بپذیریم که اگر نصف عمر رادر شناخت و انتخاب همسر مناسب صرف کنیم خیالمان راحت است چرا که نصف دیگر عمر در آسایش و راحتی خواهیم بود. این اهمیت شناخت شریک زندگی است.
اما آیا برای انتخاب همسر نصف عمر شناخت لازم دارد که بعضی ها نصف عمرشان را سپری کردند و هنوز در کوی انتخاب با عینک تفحص قدم می زنند؟ در حالی که دوستان و همسالان آنها گوی سبقت را ربوده و برای فرزندان خود شریک زندگی انتخاب می نمایند.

اصلا آیا مطلوب صد درصد وجود دارد؟ مگر ما خودمان خیلی مطلوب و بی عیب و نقص هستیم که به دنبال بهترین هستیم؟ اگر اینقدر مطلوب بودیم که برخی از خواستگاران ما را جواب نمی کردند!!
دین اسلام می گوید: بنگر که چه گردنبندی برگردنت می اندازی.( معانی‏ الأخبار، ص 144.)
از طرفی  در روایات داریم که بهترین ازدواج، آسان‏ترینِ آن است.
انتخابها باید بر اساس ملاک و معیارهای دینی و ارزشی باشد نه بر اساس مقدارها کارها سریعتر پیش می رود.
معیارهای ارزشی در ازدواج:
از ایمان و پایبندی به دین، اخلاق نیکو مانند قناعت و ساده زیستی، گذشت، بخشش و مهربانی و محبت و ... ، اصالت و شرافت خانوادگی، تقوا، عبادت و بندگی خدا، اهل حلال و حرام بودن و ...
مقدارها (و غیر ارزشها) در ازدواج:
عبارتند از هر آنچه مظهر دنیایی باشند مثل پول و سرمایه، جمال و ژست و جثه، پست و مقام و ...
تن آدمی شریف است به جان آدمیت          نه همین لباس زیباست نشان آدمیت
اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی    پس چه میان نقش دیوار و میان آدمیت
پیغمبر خدا ص به این مضمون فرمودند همین که به ایمان خواستگار دختر خود مطمون شدید او را بپذیرید چراکه او به دختر شما ظلم نخواهد کرد و لقمه حلال برای او تهیه خواهد کرد.
مصادیق آرمانگرایی در ازدواج
اما آرمانگرایی امروز چه به سر دختران و پسران جوان جامعه ما آورده است؟
1-    خواستگار آمد گفتند دخترمان می خواهد تحصیل کند! سرش که از کتابها در آمد گفتند شغلش درست بشود که ممکن است همسرش موافق با شغل زن نباشد! مشغول که شد همه همکارانش یا ازدواج کرده بودند یا به دنبال دوشیزگانی با تفاوت سنی چندین سال کوچکتر بودند. سن دختر از 30 سال گذشت ازدواج نکرد! به 40 نزدیک شد ازدواج نکرد به نزدیک یائسگی رسیده هنوز در همان سنین زیر 20 سال سیر می کند که من جوان 35 ساله می خواهم.
2-    خانوم شاغل شد کف جیبش به پول جرینگی عادت کرد هر خواستگار که اومد وضعش به او نرسید، کسر شأنش شد که همسر او بشود! یا گفت منکه خودم خونه دارم ماشین دارم و حقوق دارم چرا برم خودم را محدود شوهر کنم زندگی کرد تا جایی که به اقتضای طبیعت زنانه خود از کار کردن و تنهایی خسته شد اما حال که به فکر شوهر کردن افتاده از طراوت و جوانی هم افتاده و دیگر جوانی خواستگار او نمی شود ولی همچنان او منتظر یوسف جوان است در حالی که از یعقوب هم جا مانده است!
3-     وضعیت خانواده مرفه بود به خواستگار فقیر جواب نمی داد که او کلاسش به ما نمی خورد در حالی که در روایت هست که سرمایه دار با فقیر ازدواج کند مثل ازدواج خود پیامبر ص، و با سرمایه دار هم ازدواج نکرد که او می خواهد اموال مرا تصاحب کند یا ازدواج کرد و سر خورده بخششها منت گذاشت و اختلاف شد و به زندگی انفرادی برگشت.
اثرات سوء آرمانگرایی و ایدآل گرایی در ازدواج:
آرمانگرایی یا ایده آل گرایی و سختگیریهای افراطی در انتخاب همسر، اثرات سوئی در سرنوشت نسل جوان ما گذاشته است.
تأخیر و بالا رفتن سن ازدواج و حتی تجرد قطعی افراد، ناراحتی‏ عصبی و روانی، انحرافات جنسی و فساد اخلاقی، زوال عبث گونه دوران شیرین و بانشاط جوانی، تهدید ایمان و متزلزل شدن پایه‏ های اعتقادی و ارزش‏های دینی، اختلال در آرامش روحی و روانی، تضعیف و نابود شدن قدرت تصمیم‏گیری و از دست دادن سعادت و خوشبختی زندگی که همه آرزوی آن را داشتند. در چنین حالتی استعدادهای او هم ممکن است رو به افول باشد.
بسیاری از دختران سن بالا و زنان طلقه یا شوهر از دست داده معلوم نیست که یک مرد مجرد با تمام  شرایط آنها مراجعه کند اما ممکن است بهترین گزینه آنها مردی باشد که احتمالا دارای همسر دیگری هست. چه اشکال دارد به یک چنین مردی که دارای ملاکها و معیارهای دینی است پاسخ مثبت بدهد تا از این بیشتر متضرر نشود؟
باید هر کس بتواند ملاکهای خود را در زمینه ازدواج واقع بینانه کند یعنی ملاکهایی رو مد نظر بگیرد که یک ازدواج خوب ایجاد کند نه ایده آل. لذا نباید در ازدواج به دنبال ملکه زیبایی و ایجاد یک زندگی رویایی بود. وگرنه با سخت گیری موقعیتهای خوب رو از دست می دهد که با بالاتر رفتن سن، حتی موقعیت همسر دوم شدن را هم از دست می دهد. (چه بسا افرادی هستند که فقط با همسر دوم شدن می توانند شانس زندگی مشترک داشته باشند.) ولی دچار مقایسه های متعدد خواستگاران می شود و نمی تواتند انتخاب کنند.
زمانی متوجه می شود که از بالای نردبان ایده آلی خود در حال سقوط است و آنگاه است که همه را صدا می زند و فریاد می کند:
چرا مسئولین به داد ما نمی رسند؟!!
چرا دولت هیچ فکری برای ما ندارد؟!
چرا حکومت و نظام و چرا عالمان دینی هیچ حرفی نمی زنند؟!
می گوید چرا رهبری دو همسری را آزاد نمی کند تا ما بتوانیم با خیال راحت همسر انتخاب کنیم؟!

پس
بهترین راه این است که :

با ملاکهای صحیح انتخاب کنید
آسان انتخاب کنید
به جای ایده ال گرایی واقع بینانه انتخاب کنید تا انتخاب خوبی داشته باشید
به موقع ازدواج کنید.
اگر تک همسر نیست یا امید ضعیفی در آن هست به همسر دوم شدن فکر کنید که شریعت اسلام و قرآن و سیره انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام و بزرگان دین است.مرتبط با: مقالات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نازیلا شنبه 7 فروردین 1395 ساعت 02 و 13 دقیقه و 53 ثانیه
اتفاقا ایده آل گرایی خیلی هم خوب هست اگر به ایمان طرف اکتفا کنی دو روز دیگه به بهانه همین ایمان می خواد بهت خیانت کنه و هوس تجدید فراش به سرش می زنه اما یه مرد ایده آل مرد وفاداری هم هست
حمد شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 09 و 16 دقیقه و 33 ثانیه
کسی که نظرش هست نصف عمر باید دنبال همسر ایده آل بگردد انسان ناقص العقلی هست چون همه ما در کنار هم رشد می کنیم و به خدایی شدن می رسیم شرط یافتن همسر مناسب این است انسان کسی را بپذیرد که در چارجوب انسانی و اسلامی جا گرفته باشه یعنی حداقلش اینه که مسلمان باشه و خدا ترس باشه و تابع دستورات خدا و قران و پیامبر باشه
جمعه 9 بهمن 1394 ساعت 16 و 25 دقیقه و 30 ثانیه
احسنت
خراسانی جمعه 9 بهمن 1394 ساعت 14 و 18 دقیقه و 00 ثانیه
سلام
عزیزان گاهی مطالبی خصوصی ارسال می کنند که نیازمند پاسخ هستند
محبت کنند مسائل مشاوره ای خود را ایمیل کنند تا پاسخی تقدیم شود. یا ایمیل یا تلفن خود را نیز مرقوم بفرمایند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا