تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - شرایط چند همسری
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : پنجشنبه 11 تیر 1394
نظرات
شرایط چند همسری

علی رغم اینکه مسأله تعدد زوجات در کشور ما از جایگاه مناسبی برخوردار نیست اما افراد زیادی اقدام به تعدد زوجات می کنند و خیلی از این ازدواجهای مجدد بخاطر مخالفت همسر اول و خانواده ها بصورت پنهانی صورت می گیرد و بسیاری از اینها به چالش می افتند و بعضی هم به انفصال خانواده منجر می گردد.

افرادی که اقدام به تعدد زوجات می کنند باید بدانند که هر چیزی و هر اتفاقی شرایط خودش را دارد.
عموما در تمام پدیده های عالم حکما می گویند باید دو شرط اصلی وجود داشته باشد تا یک پدیده اتفاق بیافتد و در عالم واقع وجود یابد.

1- اقتضائات وجودی آن پدیده وجود داشته باشد
2- موانع سر راه بوجود آمدن آن پدیده نیز بر طرف شود.


هرگاه این دو شرط (یعنی مقتضی موجود و مانع مفقود) حاصل گردد یک پدیده بوجود می آید. در مسیر تعدد زوجات این دو شرط اساسی وجود دارد که بایدآنها را لحاظ کرد.

 حال ببینیم مهمترین اقتضائات و مهمترین موانع در سبک زندگی دو همسری چیست؟


مهمترین اقتضائات چند همسری

1- رضایت خانواده
خانواده کانون زندگی است و هر کسی وابسته به کانون خانواده خودش هست و از اصل و نسبش و ریشه اش نمیتواند قطع نظر نماید. اگر خانواده  سبک زندگی تعدد زوجات را بعنوان یک سنت حسنه پذیرا باشد برای فردی که ضرورتش اقتضا کند همسر دوم شود، نه تنها مخالفت نمی کند بلکه بازوی حمایتی او محسوب می شود و زندگی او از استحکام بیشتری برخوردار است و امور او به راحتی و آسانی پیش می رود تا به نتیجه مطلوب برسد.

2- رضایت طرفین
خود زن و مرد باید طالب این امر باشند و رضایت دهند که بار مسئولیت دو همسری را به دوش بکشند.
یک زن و مردی که به این امر مبادرت می نمایند باید هدف درستی از زندگی چند همسری خود داشته باشند. نگاههای مثبت گرایانه به زندگی داشته باشند و هدف خود را مقدس نمایند. تا بتوانند در برابر شبهات اطرافیان و جامعه مقتدرانه بایستند و پاسخ محکم داشته باشند و زندگی خود را تحکیم بخشند.

3- جستجو و معرفی مصداق مناسب
وقتی خانواده راضی است وقتی زن و مردی موافق تعدد زوجات هستند نوبت به این میرسد که نمونه مناسب( زن  یا مرد) به این افراد  و خانواده آنان معرفی شود

مهمترین موانع چند همسری

1- مخالفت خانواده
اگر یک خانواده مخالف باشند که دختر یا خواهر آنها همسر دوم بشود این اتفاق نمی افتد هرچند دختر خانوم موافق باشد. اگر بدون رضایت خانواده بخواهد اقدام کند با مشکلات زیادی در اول زندگی مواجه خواهد بود. مثل آنکه باید برای رسیدن به خواسته اش به خانواده پشت کند. و این پشت کردن یعنی از دست دادن یک پشتوانه ای که در تمام مراحل زندگی میتوانست او را همراهی کند.
بنابراین باید ابتدا بتواند نگرش خانواده خود را در مسیر این هدف اصلاح نماید و ضرورت ازدواج خود را به سبک تعدد زوجات برای خانواده تبیین نماید و آنها را موافق خود کند. والا مخالفت خانواده که به معنای از دست دادن پشتوانه زندگی و اصالت خانواده است او را در ادامه حیات دو همسری ناموفق خواهد ساخت.

2- مخالفت زن یا مرد
گاهی روابطی هر چند حسنه که استمرار داشته باشد موجب بروز علاقه برای ازدواج بین زن و مرد می شود. اگر یکی از آنها راضی باشد که شریک زندگی دو همسری بصورت دایم بشود ولی دیگری ناراضی باشد این زندگی سر نخواهد گرفت و تلاش ها بیهوده است. هرچند ممکن است به ازدواج موقت منجر شود و نیازهای احساسی، عاطفی و جنسی خود را بطور اورژانسی تأمین نمایند اما استمرار و دوامی نخواهد داشت و به تشکیل خانواده و تحکیم آن نمی انجامد.

بنابراین اگر مردی هرچند توانمند، نخواهد همسر دوم دائم داشته باشد، یا زنی نتواند بفهمد که همسر دوم شدن برای او یک ضرورت است، رابطه برای چنین ازدواجی جز خسارت، تلف کردن وقت، یا در نهایت تحصیل برخی نیازهای عاطفی بطور موقت و تجربه تلخ یک شکست عاطفی ارمغان دیگری ندارد.
لذا اگر طرفین خصوصاً زن  نخواهد بپذیرد که تعدد زوجات برای او امری ضروری است و طرفین نخواهند که در سبک زندگی تعدد زوجات شریک یکدیگر شوند و  مسئولیت آن را برای همیشه  قبول کنند و مسائل آن را با یکدیگر تقسیم نمایند چنین بنیانی بنا نخواهد شد.

3- نبود مصداق یا نمونه مناسب
اگر خانواده موافق باشند. زن و مردی موافق باشند اما نتوانند مصداق مناسب خود را بیابند باز این امر به چالش می افتد و زندگی دو همسری شکل نمی گیرد.
اینجاست که نقش افراد معتمد و مراکز مطمئن برای همسریابی پر رنگ می شود. چه خوب است که متدینین خصوصا از طریق مساجد چنین سنت حسنه ای را دنبال کنند تا افراد آماده به ازدواج را بهیکدیگر معرفی نمایند.


بیان یک اشتباه در ازدواج
اشتباهی که در ازدواجها صورت میگیرد و در ازدواج دو همسری هم گاهی این اتفاق می افتد این است که مصداق بر خانواده مقدم می شود.

جوانها خودشان بصورت رابطه ای خودشان را پیدا می کنند و بعد میخواهند خود را بر خانواده تحمیل کنند که در بسیاری از مواقع با ناراحتی والدین و حتی رها شدن آنها از طرف خانواده می شود و به هزار مصیبت در اول زندگی گرفتار می شوند

این در حالی است که خانواده بر مصداق اولویت دارد. باید اصالت حفظ شود. باید نقش خانواده در معرفی و پیگیری مسائل مربوط به ازدواج پر رنگ باشد.
 
در زندگی دو همسری هم همین طور است. ابتدا طرفین همدیگه رو پیدا می کنند و عاشق هم میشوند و حالا می خواهند که از طریق خانواده اقدام کنند اما دریغ از یک نفر همراه و موافق آنها. بنابراین به چالش می افتند.

پس باید اول خانواده را راضی کرد و خودشان پذیرای زندگی به سبک تعدد زوجات باشند بعد مصداق مناسب خود را از راههای مناسب و مطمئن یافت.

مرتبط با: شرایط چند همسری ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
طرفدار محمد چهارشنبه 17 تیر 1394 ساعت 14 و 36 دقیقه و 21 ثانیه
اگر مرد هویج باشه نمیشه
مرد باید بتونه زندگی را مدیریت کنه و با قاطعیتش از هردو زن حمایت کنه و باعث تردید و پشیمانی زن نشه
محمد جمعه 12 تیر 1394 ساعت 14 و 46 دقیقه و 05 ثانیه
ابتدا باید انسان نگرشش را به طرف مقابل و نسبت به کاری که می خواهد انجام دهد اصلاح کند . از مهمترین شرایط داشتن علاقه به همسر است. خانمی که فکر می کند مرد متاهل به دنبال شهوترانی خودش است و نگاه انسانی و محبتی به او ندارد نمی تواند محیطی صمیمی ایجاد کند.
دیگر اینکه به نتیجه برسد که همسر دوم شدن در حال حاضر و باشرایطی که او دارد بهترین کار است اگر تردید دارد که مثلا کاش می ماندم شاید همسر مجردی پیدا می شد. نباید اقدام به ازذواج با متاهل کند . زیرا در هر ازدواجی آرامش باید باشد اگر قرار باشد زن تا آخر عمر به شوهرش سرکوفت بزند که مثلا من به تو منت گذاشتم و اینطور حرفها .... چنین زندگی به آرامش نخواهد رسید.
علاوه بر علاقه داشتن زن باید مرد را ارزشمند و محترم بداند به عنوان مثال زنی که هیچ ارزش و احترامی برای مردی که از او خواستگاری کرده قائل نیست نمی تواند برای او همسری کند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا