تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - اشکال و علل مخالفت زنان با تعدد زوجات
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : پنجشنبه 7 اسفند 1393
نظرات
  اشکال و علل مخالفت زنان با تعدد زوجات

معمولا زنها به داشتن هوو مخالفت می کنند. در این مقال به علل مخالفت آنها پرداخته از منظر دین و عقل مورد بررسی قرار می دهیم.
در سلسله علل مخالفت زنها با هوو سه صورت وجود دارد

شکل اول: مخالفت قطعیه؛
دو مقدمه را اول متذکر می شوم تا بهتر مسئله را تبین نمایم:
مقدمه اول:
ما در قرآن کریم حدود ده آیه درباره تعدد زوجات داریم که برخی از انها مستقیم به زوجات پیامبر اسلام اشاره دارد و آیات دیگری هم بطور عموم، تعدد زوجات را تبیین می فرماید.
مقدمه دوم:
ضروریات دین عمدتاً به چیزهایی گفته می شود که مورد قبول عامه مسلمین باشد یعنی تمام یا اکثر جامعه مسلمین اعم از شیعه و سنی انرا قبول داشته باشند  قران را همه قبول دارند. و ایات جواز تعدد زوجات بر کسی پوشیده نیست و اگر مسئله تعدد زوجات جزو ضروریات جامعه اسلام محسوب شود حکم منکرین آن سنگینتر می شود
مراجع عظام می فرمایند اگر کسی ضروریات دین را مثل نماز و روزه و ... منکر شود بطوری که به انکار خدا و نبی منتهی شود نجس محسوب می شود و اگر نداند این چیزی که منکر میشود از ضروریات است به احتیاط باید از او اجتناب کرد. (رساله مراجع مسأله 106 تا110 مراجعه شود)

گروهی از زنان شدیداً مخالف و منکر اسلامی بودن تعدد زوجات هستند و می گویند چنین چیزی در اسلام نداریم. این مربوط به پادشاهان است و ...
با توجه به دو مقدمه فوق اگر فردی با وجود اینکه می داند تعدد زوجات از احکام و فرعات دین محسوب می شود که در قرآن احکام آن بیان شده است  و  می داند که سنت انبیاء و اولیاء خدا بوده است و جزء ضروریات دین محسوب می شود؛ اما در عین حال مخالفت قطعیه با تعدد زوجات داشته باشد بطوری که منکر آن بشود و بگوید در اسلام چنین چیزی مورد قبول نیست و وجود ندارد و حتی عملا نسبت به همسر خود غیرت بخرج می دهد که مبادا فکرش، چشمش و دستش به سمت اختیار نمودن همسر دیگر برود؛
 این انکار قوانین  و آیات الهی است و نازلترین حکم او این است که باید از او اجتناب کرد!

آنچه مراجع در انکار ضروریات آورده اند این است که باید این انکار به قلب باشد اما حضرت آیة الله زنجانی می فرمایند اگر چه به زبان باشد. و حضرت آیةالله تبریزی می فرمایند هرچند معترف نباشد. و می فرمایند بنا بر اظهر پاک هستند.

آیا زنانی که مخالف چند همسری مردان هستند مرتد هستند؟
باید گفت اگر هر کسی مخالفت او به نحو مخالفت با خدا و رسول ص جلوه نماید باید خود را جرگه مرتدین تماشا کند.

اما گرچه افرادی که در مباحثات با ما شرکت داشتند تعداد معدودی از آنها به شدت مخالفت کردند و ان را بعنوان یک مسئله غیر اسلامی دانسته و قبول نمی کنند و قران را هم با وجود چنین مطلبی در آن رد می کردند که اینها مصداق کفر و ارتداد هستند؛
ولی اکثریت قریب به اتفاق مخالفین تعدد زوجات، در این مرتبه از مخالفت نبودند و جزء دو قسم دیگر مخالفین بودند که به آن اشاره می شود؛

شکل دوم : مخالفت از روی حسادت و خودشیفتگی
برخی ز زنان از روی حسات نسبت به همنوع یا حسادت نسبت به همسر خود مانع تعدد زوجات هستند.
این افراد به خاطر خودشیفتگی  و انحصار طلبی، همسر خود را تحت مالکیت خود می دانند و نسبت به همسر غیرت به خرج می دهند که مبادا شوهر آنها همسر دوم اختیار کند.
این خصوصیت در لسان روایات مذموم است. حتی گاهی در کنار کفر قرار داده شده است.

 امام باقر علیه السلام فرمود:
(غَیْرَةُ النِّسَاءِ الْحَسَدُ وَ الْحَسَدُ هُوَ أَصْلُ الْكُفْرِ إِنَّ النِّسَاءَ إِذَا غِرْنَ غَضِبْنَ وَ إِذَا غَضِبْنَ كَفَرْنَ إِلَّا الْمُسْلِمَاتُ مِنْهُنَّ). الکافی ج5 ص505ح4
غیرت زنان حسد است و حسد ریشه كفر است.زنان وقتی غیرت می ورزند خشمگین می شوند و وقتی خشمگین شدند كفران می ورزند مگر زنان مسلمه!

شکل سوم: دفع ضرر احتمالی
شایع ترین نوع مخالفت زنان جامعه به خاطر این است که با آمدن هوو، احساس تزلزل خانواده می کنند و این مطلب حقی است.
یکی از مهمترین فلسفه های خلقت انسان تشکیل خانواده، تحکیم و تعالی خانواده درراستای تکثیر نسل متعالی و تربیت یافته است. اگر هر مانعی در مسیر تعالی خانواده ایجاد بشود باید برداشته شود. و نباید گذاشت چنین موانعی سر راه خانواده بوجود آید.
هر چیزی که مانع تشکیل آسان خانواده و ازدواج می شود باید از جامعه اسلامی برداشته شود
هرچیزی که تحکیم خانواده و پایداری خانواده را سست می کند باید بعنوان یک آسیب شناخته شده و شیوه های رفع ان شناسایی و بکار گیری شود
هرچیزی که نمی گذارد یک خانواده متشکل از عناصر دینی و اسلامی به استحکام برسند و در مسیر کمال و تعالی الی الله قرار بگیرند باید همه آحاد جامعه و مسئولین دست به دست هم بدهند و آن تنیدگی و آسیب را برطرف نمایند.
در شکل گیری خانواده چه تلاشهایی که صورت نمی گیرد و چه آرزوهایی که به مقصد نمی رسد و چه هزینه های گزافی برای ان صورت نمی گیرد. در همه دنیا این پیگیریها و تلاشهای مستمر  برای تشکیل خانواده صورت می گیرد تا محصول آن فرزندانی با نشاط و آرامش و سکونت روحی و روانی جامعه باشد. شایسته نیست که این همه زحمت به اندک تنیدگی از دست برود و کانون خانواده متزلزل و جامعه متورم گردد.

در هیچ جای عالم  هیچ عاقلی و هیچ پیامبری و هیچ عالمی زندگی ای  را شکل نداده است که متزلزل نماید.
بنابراین اگر یک زن به خاطر اینگونه ضرر وزیان مخالفت می کند مخالفت او معقول و ستودنی است.

اما اگر این احتمال وجود ندارد، اگر مخالفت او از این بابت بجا نباشد و مدیرت خانوادگی انها به نحوی خواهد بود که استحکام کانون خانواده خدشه بردار نخواهد شد بلکه در کنار هوو و کمک به تشکیل خانواده همنوع، نشاط بیشتری به زندگی وارد خواهد گردید این قاعده بهانه ای برای دو قسم اول و دوم بیش نخواهد بود.

علل و ریشه های مخالفت زنان با چند همسری

بعد از بیان اشکال سه گانه مخالفت زنان با چند همسری و داشتن هوو؛ مایلم به علتهای گوناگونی که منجر به این سه نوع مخالفت می گردد را بیان نمایم. علتهای زیادی دست به دست هم می دهند تا در جامعه اسلامی با حکم اسلامی تعدد زوجات مخالفتهای زیادی صورت گیرد که برخی از انها اشاره می شود:

1- عدم آگاهی و بصیرت لازم در زمینه تعدد زوجات
افرادی زیادی مراجعه کردند و در ابتدا شمشیر را از رو بستند اما همین که با زوایای مختلف چند همسری آشنا شدند و با فلسفه وجودی چنین حکمی آشنا شدند از بلندای مخالفت سر فرود آوردند، همینکه سیره اهل بیت علیهم السلام را شناختند که عمدتاً آن بزرگواران دارای چند همسر بودند و چقدر به آسانی چنین عمل حسنه ای را برای حفظ افراد جامعه اسلامی انجام می دادند شوق پذیرش آنها نیز بیشتر شد. متأسفانه در عصر رسانه با هجمه سمپاشیهای دشمنان دین در یک فضای آلوده ضد دینی روبرو هستیم و صنعت، مدرنیته و مکاتب ضاله دست به دست هم داده به شدت با آموزه های دینی مخالفت می کنند و متأسفانه جامعه اسلامی هم تأثر می پذیرند.

2- ندانستن فوائد و ثمرات تعدد زوجات
مهمترین فایده درون خانوادگی حفظ نشاط تک تک افراد خانواده خصوصاً زنان(هووها) می شود که در مقاله ای این نظریه را بیشتر مطرح کردیم. از فواید دیگر آن تشکیل یک خانواده جدید که در راستای فلسفه خلقت است، رفع تنیدگی و افسردگی ناشی از تأخیر ازدواج یا ترس از تجرد مطلق در زنان، مرتفع شدن غم و غصه ناشی از مشکلات اینده فرزندان زنان مجرد، مهار افکار  انحرافی  و جلوگیری از اشاعه منکرات، کمک به تولید نسل و استحکام پارامتر جمعیت جامعه اسلامی خصوصاً تشیع، تسهیل امور خانه داری، شوهرداری، فرزند داری و ... و فواید زیادی که بر ان مترتب است.

3- فرهنگهای غلط و آداب و رسوم کهنه و قدیمی در برخی اقوام و جاها
*یکی از فرهنگهایی که خیلی شایع است و احتمالا در همه جامعه ساری است شعار «خدا یکی زن هم یکی!» است.
اگر به مفهوم این شعار و نگرش دقت کنیم این ایده با شرک به خدا همپوشانی دارد. چرا که مخلوق در برابر خالق بصورت واحد فرض گرفته شده است در حالی که خالق و مخلوق در یک طراز نیستند. و از طرفی با خود گفتار خداوند در قرآن منافات دارد که فرمود: «مثنی و ثلاث و رباع»!

*یکی دیگر از فرهنگهای کهنه این است که اگر مادر روی شیئی دست بگذارد و همان را فرزند خصوصاً دختر آن را برای خود می خواهد از همان بچگی و با ناراحتی و خشونت به او گفته می شود که او «هووی مادر» ش است. و از همان ابتدا شخصیت هووی ندیده را برای فرزندان کریه جلوه می دهند!

* هر کس همسر دوم می شود یا مجدد ازدواج می کند او را معیوب و بیچاره می دانند که نتوانسته زندگی خودش را حفظ کند و امده زندگی دیگری را خراب نماید. و یا اینکه همسر اول را معیوب می دانند و می گویند چون فلان مشکل را داشته همسرش رفته هوو سرش آورده لذا اگر کسی هوو داشته باشد نشانه معیوب بودن زن اول محسوب می کنند!

*کسی که ازدواج کرد باید با چادر سفید برود خانه همسر و با کفن برگردد لذا اگر به هر دلیل شرعی و عقلی  طلاق گرفت یا اینکه همسرش از دنیا رفت دیگر نباید تا آخر عمر ازدواج کند و الا هوسباز و ... خواهد بود!

* نگرش های منفی مثل اینکه : «هیچ دو هوویی زیر یک سقف دوام نیاورده اند»! یا «دو عشق در یک دل نمی گنجد» لذا مردی که دو همسر میگیرد زن اول را دوست ندارد و .... درحالی که نقض همه این گونه نگرشها در جوامع اسلامی و همین جامعه پیرامونی خود ما دیده می شود و معلوم است که اینگونه نگرشها باطل است. و گاهی در این باره صحبت شده است. عشق باید الهی باشد و هرچه رنگ الهی داشته باشد ظرف آن و حرم آن قلب انسان است. شما به دوستهایی که در دل دارید نظاره کنید هزاران مصادیق وجود دارند که همه آنها در الهی بودن وجه اشتراک دارند. مگر اینکه شطان نفوذ کند و دشمن را جای دوست در دل انسان نفوذ دهد. لذا اگر بخواهید به دوستیهای دل خود نظارت داشته باشید و ببینید که آیا الهی است یا نه باید ببینید آیا دلیلی مثبت، عقلی، شرعی و الهی برای حضورش در قلب دارید یا نه؟ اگر دلیل محکمه پسند بود عشق شما الهی است و الا شیطانی است. مثل دوستی همه فرزندان که ذاتی و فطری است و در عین حال هریک تفاوتهایی هم با یکدیگر دارند.

4- تأثیر رسانه ها و تبلیغات سوء آنها
وقتی فیلمی بر اساس زندگی بی اساس و شکست خورده یک نمونه چند همسری شکست خورده ساخته می شود این به قبح چند همسری در جامعه اسلامی دامن می زند نه به فرهنگ سازی سنت حسنه نبوی. اگر این آقایان فیلمساز و هنرمند و ... از نمونه ها و الگوهای موفق چند همسری که مستند به آموزه های دینی هستند و خصوصاً فوائد متعدد آن را فیلم ساخته بودند و به تصویر می کشیدند؛ به دلیل عواطف دینی و مذهبی مردم خوب ما، قطعاً ان سنت در جامعه تحسین می شد و این تابوی چند همسری شکسته می شد. از طرفی هم ماهواره ها جهت شکستن جامعه اسلامی به انحاء مختلف به تجرد زیستن و رفاه طلبی و آسایش زندگی خصوصاً زنان مسلمان دامن می زنند و با کشاندن زن مسلمان به بیرون خانواده بطوری که راه برگشت به خانواده را نداشته باشد راه را بر این امکان زیستن دو هوو در کنار یکدیگر تنگ می نماید.

5- تحصیل زدگی
وقتی که اولین خواستگار در سن 16 سالگی برای دختر معرفی می شود والدین او را بچه می دانند و می گویند می خواهد درس بخواند! می خواهد کنکور امتحان بدهد! و ... می خواهد دانشگاهش تمام کند! میخواهد دکترا بگیرد! و ... همینطور به بهانه تحصیل که باید دختر تحصیلکرده باشد تا همسر خوبی گیرش بیاید هی به تحصیل می پردازد از 15 تا 25 سالگی یک خلا مدیریت شهوت هم به این مسئله اضافه می شود که در این مدت در مسیر تحصیل باعث ارتباطاط نامناسب هم می شود. وقتی این ارتباطات برقرار شد گاهی والدین هم خبر دارند و می گویند خودش فهمیده است خطا نمی کند آنگاه این تحصیل زدگی بطور بدبینانه اش این می شود خانم دکتر مجرد با چندین مورد مفسده اخلاقی راهی زندان بشود و مایه ابروریزی خانواده و خوش بینانه آن این بشود که حالا که سنش از 28 و از 30 گذشت و به همه آرزوهای تحصیلیش رسید منتظر یک جوان بیست ساله آن زمان است که دیگر چنین شانسی ندارد و بلکه پسران 30  ساله هم به دنبال دختران 20 ساله چشم و گوش بسته می گردند. و فقط غصه روی غصه انواع بیماریهای تنیدگی روحی روانی و افسردگی به سراغ این ریحان زندگی می رود و برای رسیدن به مرز تجرد مطلق یا نداشتن فرزند یا ازدست دادن فرزند آوری بیشتر دچار استرس می شود. همه اینها یک طرف و اینکه یک خانوم با این کمالات دیگر نباید همسر دوم باشد و می گوید:
«حق من این زندگی چند همسری نیست»
و با القاء همین تفکر منتظر سواره ای با اسب سفید می ماند و تجرد را بر چند همسری ترجیح می دهد تا اینکه مثل برخی حتی به تجرد قطعی میرسد و همه آرزوهای خود ر ا بر خاک سیاه می نشاند.

6- ضعف ایمان به غیب و آیات الهی و وحی
برخی از زنان یا به انکار ایات قرآن هرچند زبانی می پردازند و یا اینکه برای برداشتهای خود از آیات چند همسری آیات را مصادره به مطلوب خود می برند و هرچه که سلایق و نفس خود بر آن میل دارد همانگونه آیات را تفسیر می کنند. و اگر بتوانندبرای مخالفت خود، از همین آیاتی که قبول ندارند استفاده می کنند.

7-  ترس از رزق و روزی
برخی زنان فکر می کنند اگر هوو به زندگی وارد شود رزق و روزی انها نصف و کمتر می شود و شوهر نمی تواند مخارج او را برساند.
بسیاری از ازدواج های صورت گرفته چه در نسلهای گذشته و چه در نسلهای امروزی و چه در نسلهای آینده که ان شاءالله بوقوع بپیوندد شما می بینید که با چه میزان سرمایه زندگی شروع شده است! گاهی در محاسبات دو، دو تا چهارتا، انسان کم می آورد در حالی که می بیند زندگیش سپری شده و مشکلی در آن زمان حس نشده است. و بعد از مدتها همان دستی که تهی بود صاحب چند ده برابر آن سرمایه اولیه را که در شروع زندگی داشته  الان داراست. این همان ضمانت پروردگار در روزی است که به انسان کد داده است و فرمود: شما اگر میخواهی روزیت زیاد شود برو ازدواج کن. «یغنهم الله من فضله» خدا از فضلش شما را غنی می کند.
مؤثر در روزی خداست و الا انسان هرچه دنبال روزی بدود چیزی دستش نمی آید. شما ببینید بیشترین سرمایه های دنیا دست کسانی است که ازدواج کرده اند. حالا آیا این ضمانت خدا برای ازدواج اول است؟ ایا برای ازدواج دوم است؟ دیگر برای سومی نیست؟ پس چرا گفته: «مثنی و ثلاث و رباع»؟
خداوند برکت و روزی را در جمع قرار داده است. خداوند وقتی ضمانت می کند برای ازدواج،  بنده خود را مستغنی کند و وقتی تا چهار زن برای مرد جایز می داند این معنایش فقر و تنگی روزی نیست بلکه او خالق و رازق همه بندگانش است و در هر جا که باشند روزی آنها را مقدر کرده است.

8- ترس از روشن نشدن اینده فرزندان متعدد
برخی فکر می کنند اگر هوو داشته باشند او نیز فرزندانی را خواهد آورد و داشتن فرزندان زیاد مشکلاتی چون: تحصیل، ازدواج، مسکن، شغل، تربیت و ... را به همراه خواهد داشت و از پس آن بر نخواهند آمد.
این ترس نیز جایگاهی ندارد حد اقل با وجود خانواده های پرجمعیت و موفق این مسئله نقض می شود. خانواده های پر جمعیتی که همه تحصیلات عالیه و متشخص در جامعه هستند و چنین مشکلاتی هم ندارند. اتفاقا برخی از خانواده ها که تک همسر هستند تا مرز بیست فرزند دارند و چنین مشکلاتی برای آنها در زندگی بوجود نیامده است. برخی هم با تعداد یک یا دو فرزند مشکلات عدیده ای برایشان  بوجود آمده است. پس خاستگاه مشکلات به داشتن یا نداشتن فرزندان کم یا زیاد نیست. خدایی که روزی کرم زیر دریا را ضمانت کرده از بنده خود روی زمین غافل نیست و برکت خود را بر انها می گستراند. از طرفی خود فرزندان سرمایه عظیمی در تولید سرمایه های مادی و معنوی هستند و با یک مدیریت ساده و آسان می شود به این حقیقت دست یافت.

9- عملکرد منفی مردان چند همسر
یکی ار علل مخالفت زنها با داشتن هوو عملکرد ناشایست برخی از مردان دارای چند همسر است که اخلاق و آداب معاشرت با زنان و فرزندان و اقوام و خویشان خود و همسران را رعایت نمی کنند و با زنان خود را چون بردگان رفتار می نمایند.
اینگونه رفتارهای مشمئز کننده باعث می شود زنان وجود چنین خلقیاتی را به خاطر وجود چند زن در یک زندگی تلقی کنند و از  هوو داشتن و هوو شدن منزجر شوند. در صورتی که اگر آداب و روشهای صحیح چند همسری با استفاده از منابع و الگوهای اصیل دینی برای آنها تبیین شود دچار این تنیدگی ها نخواهند شد.

10- گزارشهای افراطی و غلط همسران برای سایر زنان
گاهی توقعات همسر دوم وسوم در زندگی انچنان زیاد است که شاید هیچ مردی نتواند خواسته های چنین فرد متوقعی را براورده کند اما این زن با یک کلاغ چهل کلاغ کردن و بزرگنمایی ناتوانی مرد در مدیریت و تأمین انها، نظر دیگران را نسبت به چند همسری منفی می کنند. می گویند که ما با چه ارزوهایی اومدیم در این زندگی اما همه خاکستر شد. هیچگونه رسیدگی و توجهی به ما نمی شود. لذا فردی که می خواهد به زندگی چند همسری تن بدهد منصرف می شود. و از طرفی نیز آنچنان از همسر اول بد می گویند که بیچاره از وقتی که اومدم تو زندگیش دیگه مهارش کردم شوهرم به خواسته اش رسید با وجود من خیالش راحت شد دیگه او نمی تواند جولان بدهد و اسب به همسرم بتازاند و ... لذا زنهایی که از این زن چنین سخنان سخیفی را می شنوند می گویند اگر هوو این است که می خواهد بیاید ما را چنبره کند همان بهتر که نباشد لذا به داشتن هوو راضی نمی شوند.

11- عدم تأمین مالی زن اول توسط مرد
گاهی دیده میشود برخی مردان وقتی همسر دوم اختیار می کنند نسبت به تأمل مالی همسر اول کوتاهی می کنند و به زن اول سختی زیادی می دهند. همین امر باعث می شود که سختیها روز بروز بر زن اول چیره تر شود و بروز این سختیها را از وجود هوو در زندگی خود بداند و لذا از هوو خوشش نیاید و هر جا که بنشیند روضه سختیهای زندگی خود را مطرح می کند و لذا باعث قبح چند همسری در بین سایرین می شود.

13- عدم عدالت مردها
برخی مردها توان رعایت عالت را ندارند. فکر می کنند اگر  یک زن کفش 37 میخواد باید اون زن دیگه هم به زور پاش رو توی کفش 37 بکنه که عدالت باشه!
یکی عینک نیاز دارد یکی ندارد، کی نیاز به تعمیر دندان دارد یکی ندارد، یکی برای خانه خود بخاری لازم دارد یکی دیگر یخچال میخواهد و ...
عدالت در تأمین نیازهای معیشتی، جسمی و روحی است به قدر و اندازه هر یک از انهاست به طوری که باتأمین آن احساس نیاز برطرف گردد نه اینکه در یکی افراط شود و در دیگری تفریط.
درسته که نسبت به عاطفه نمیشد عدالت داشت چرا که عواطف انسانها در اختیار افراد نیست که بشود آن را تعدیل کرد اما تا حد ممکن در بحث عاطفه هم باید رعایت کرد مثلا اظهار دوستی در جمع خانواده نباید نسبت به یکی بیش از دیگری باشد.
رفتارهای نا عادلانه و عدم رعایت شأن هریک از همسران باعث میشود نگرش به چند همسری قبیح گردد و باعث مخالفت زنان شود.

14- رها کردن خانواده اول و رفتن سراغ خانواده جدد
ممکن است بشود توجیه کرد که همسر دوم با ورودش به خانواده احساس غربت و تنهایی دارد و نیازش به همراهی و همدلی شوهر بیشتر از همسر اول است و لذا شوهر مدت زمان بیشتری را با همسر جدید سپری نماید ا او را به زندگی جدیدش آشنا کند. اما در همین امر هم می بایست قبل از ورود همه مسائل و شیوه های زندگی را بازگو نمایند و خود را به عدالت نزدیک نمایند. هرچند در ابتدای امر ممکن است این تفاهم را با همسر اول داشته باشیم که مدت بیشتری را با همسر دوم و مدت کمتری را را همسر همسر اول سپری شود اما این نباید بیش از اندازه عرف ادامه یابد.
خداوند در قران میفرماید به گونه ای با همسرتان رفتار نکند که گویا او شوهر ندارد.
متأسفانه برخی مردان وقتی همسر دیگری اختیار کردند بالکل از همسر اول فراموش میکنند که الان او ممکن است حاجتی یا نیازی در معیشت زندگی داشته باشد! بدون توجه به همسر اول به ادامه زندگی با همسر دوم می پردازند و گاهی هر از چند گاهی یک سری هم به زندگی اول خود می زنند. این مورد پذیرش اسلام هم نیست. لذا زنان با دیدن چنین صحنه ای  از داشتن هوو منزجر می شوند.

15- ضرورت ندانستن جامعه اسلامی به تعدد زوجات
در گفتار بزرگان دین آمده است که اگر جامعه اسلامی به تعدد زوجات ضرورت پیدا کند ممانعت آن خیانت به بشریت است. برخی افراد این درک را ندارند که بدانند این ضرورت یعنی چی؟ هرگاه چالش بوجود آیدکه برای آنها ملموس بشود ممکن است قبول کنند که ضرورت است و آن زمانی است که کار از درمان گذشته باشد.
اگر جامعه بداند که در فقدان چند همسری چه ضرباتی به بدنه جامعه اسلامی وارد میشود! چه مفاسدی که جامعه را تهدید می کند! چه جوانانی و زنان جوانی که به خاطر انتظار بیهوده در سنین بالا قرار میگیرند و بسیاری از مواهب جوانی و پله های ترقی را در این انتظارهای کاذب از دست میدهند!  چه تکثیر نسلی که در استحکام و استقرار امت شیعی مؤثرند اما در فقدان چند همسری آنها هم مفقود هستند! و ...
تا این ضرورتها برای زنان مسجل نشود آنها حاضر نیستند رفاه و آسایش خود را کم کنند لذا با آمدن هوو مخالفت می کنند.

16- هوسران دانستن تعدد همسر توسط برخی مردم و زنان
متأسفانه اگر مردی این جرأت را به خود داد تا همسر دوم داشته باشد ابتدا به ساکن او را هوسران می خوانند در حالی هوسرانی از مسیرهای آسانتر و غیر مسئولیت پذیر قابل انجام است. این نگرش هوس رانی صرف بر قامت این سنت حسنه باعث میشود که زن ممانعت کند از اینکه هوو بشود یا هوودار شود.
اینها عمده دلایل مخالفت زنان با تعدد زوجات بود که به اجمال به برخی راهکارها و تبیین آنها در خلال مطالب اشاره گردید
به امید روزی که سنت حسنه نبوی با بهترین شیوه های دینی و مورد تحسین آحاد ملت قرار گیرد. ان شاءالله.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
چهارشنبه 8 مهر 1394 ساعت 10 و 22 دقیقه و 27 ثانیه
ولی اگر زن بیمار باشد و مشکلات اخلاقی داشته باشدو یا نتواند تمکین دهد دادگاه جانب را به نفع مرد میگیرد چون اجازه زن در این موارد الزام نیست
حسن یکشنبه 21 تیر 1394 ساعت 00 و 39 دقیقه و 12 ثانیه
با سلام مطمئن باشید در مملکت ما هیچ زنی از اساس با چند همسرس موافق نیست بجز شاید عده ای بسیار محدود . چراکه فرهنگ سازی نشده و اصولا ما اسلاممان گزینشی است و هرچه به نفعمان باشد قبول میکنیم و هر کدام که نباشد مخالفت . به امید روزی که همه ما واقعا به خدا و اسلام ایمان بیاوریم نه در حد حرف
محمد یکشنبه 7 تیر 1394 ساعت 13 و 03 دقیقه و 07 ثانیه
اگر زنی با اساس ازدواج دوم مرد مخالف باشد مطمئنا بعد از اینکه بفهمد شوهرش ازدواج کرده یا طلاق خواهد خواست یا مرد را مجبور به طلاق همسر دوم خواهد کرد
ولی زنی که آیه تعدد ز‌وجات را قبول دارد ولی می گوید مرد من نمیتواند عدالت را رعایت کند و حتی دلش به حال همسر دوم می سوزد که چرا قبول کرده از حقوق کمتری برخوردار باشد چنین زنی با اساس ازدواج دوم مخالف نیست وبرای آنکه با کلیت موضوع و مصداق موافق شود نیاز به گذشت زمان دارد
پنجشنبه 4 تیر 1394 ساعت 03 و 56 دقیقه و 01 ثانیه
محمد اگر روزی محاسبات تون غلط از آب در بیاد و خانمتون راضی به هوو نشد و گفت یا من یا اون و قصه هاتون در او افاقه نكرد چكارمیكنید وكدام یكی را انتخاب میكنید زن دوم و بچه های زن اولتون؟ -یا زن اول وبچه هاتون ؟ یا زن دوم بدون بچه هاتون و دادن حضانت به او ؟ خواهشا شعاری و احساسی حرف نزنید اتفاقی است كه احتمال افتادنش هست تصمیمتون چیه؟

چهارشنبه 3 تیر 1394 ساعت 21 و 46 دقیقه و 55 ثانیه
یکی از قوانین مترقی اسلام هم این است که اگر مردی بدون جلب رضایت همسر اول و مخفیانه ازدواج کند به صورت اتوماتیک حق طلاق به همسر اول داده می شود.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
بله این حق زن است که اگر نمیتواند در کنار هوو باشد می تواند طلاق بدهد.
اما این نباید حرب ای برای مخالفت با تعدد زوجات باشد که زن به شوهرش بگوید تو زن دیگه بگیر منم طلاق میدم!
بلکه باید ببیند طلاق به نفع اوست یا نه؟ همیشه ویران کردن ساده تر از ساختن یک بنای زندگی است.
محمد به بی نام مودب دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 18 و 39 دقیقه و 34 ثانیه
۱ - شرایط زندگی من برای گفتن این موضوع مناسب نیست
۲ - هر کس نزدیکان خود را بهتر می شناسد و می داند با هر کس چگونه باید برخورد کند. (منظورم برخورد با همسر اول)
۳ - روش انجام این کار همانطور که گفتم توسط بزرگواری که خود آن را تجربه کرده و موفق بوده است بیان شده است (در پایین گفتم)
۴ - در بیان یک موضوع یک جنبه موافقت با اساس است جنبه دوم موافقت با کلیت موضوع و در مرحله آخر موافقت با مصداق با بیان بی موقع جبهه گیری و حساسیت ایجاد شده و مرد اجازه نمی یابد تا مرحله به مرحله پیشرفت حاصل کند
محمد دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 18 و 31 دقیقه و 27 ثانیه
دیده اید ایران و ۵+۱ می خواهند توافق کنند اسراییل و عربستان چقدر آتش گرفته اند.
کلا هر جا بخواهد کاری انجام شود که خدا راضی است شیطان و اعوان و انصارش دست به کار می شوند.
در این چند روزه چه تهمتهایی که به من و به این بنده خدا و همسرم نزدند.

تلاشتان در درگاه شیطان مورد قبول است.
البته همینکه به این وبلاگ سر می زنید و بازدید آن زیاد می شود و ممکن است دیگران هم سربزنند و شاید کسی تکانی بخورد و در جهت رضای خدا قدمی بردارد اجر و مزدی نزد خدا دارد که انشاالله به تلافی خدمتی که شما قصد دارید به شیطان بکنید باشد و خداوند دست شما را بگیرد تا به اربابتان شیطان وصل نشوید که در آن صورت جایگاهتان جهنم است.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
آقا محمد راه خدا معاند دارد باید دست برای جهاد بالا زد. خدا را در نظر گرفت. و برای او تلاش کرد. از خاکستر و آتیش نباید هراسید خصوصا کسی که ایمان به راه دارد.
فضل الله المجاهدین علی قاعدین اجرا عظیما.
بعضی در راه خدا نمیخوان حتی یه بالا ابرو بشنوند . همچین که یه کم سخته رها می کنند و از خیرش می گذرند.
خداوند به شما جزای خیر بدهد و توشه آخرت شما باشد.ان شاءالله.
دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 18 و 30 دقیقه و 43 ثانیه
بی نام جان مردی كه به زنش دروغ بگه و پنهان كاری در زندگیش باشه اینجا هم دروغ میگه و مسایلی در زدنگیش هست شك نكن
ادم دروغگو و دغل باز مجازی و غیر مجازی نداره
والا
خدا ور داره از روی زمین مردان دروغگوی هوسباز را
دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 18 و 26 دقیقه و 22 ثانیه
محمد اقا اگر زنی مومن و با خدا دارید و شما هم مومنید چرا ازدواجتان را مخفی میكنید ؟جرا صادقانه با ایشان صحبت نمی كنید اگر درك وفهمشون همونه كه شما گفتید ؟ زنی كه در حال حضر نمیتونید بگویید چه تضمینی دارید برای زدنگیتون كه بعد از فهمیدن قبول كند یا به هزار مرض و مشكل روانی و عاطفی دچار نشود ؟ چرا مرد نیستید چرا ؟
محمد دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 18 و 05 دقیقه و 20 ثانیه
اگر اینهایی که من می نویسم چوب خداست پس لطف خدا چیست؟

آرامشی که در زندگی من وجود دارد به فضل خداوند در کمتر زندگی وجود دارد.

آنقدر خدا به من لطف داشته است و با آنکه من نتوانستم شکر یکی از نعمتهای او (همسر اولم) را بجا آورم معهذا دیروز هم گفتم دختر خانمی با عنایت حضرت معصومه س به من معرفی شد که یکی از نوادر روزگار است. ایشان بسیار مومن و مهربان هستند. مادرشان بسیار فهمیده و متشخص و مومن برادرشان انسانی والا و بزرگوار و خانواده شان بسیار فهیم و از ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام هستند.
نشانه ایمان ادب است. وقتی در یک خانواده ادب اولین مشخصه بارز آنها باشد نشان دهنده این است که ایمان در آن خانواده ریشه دار است. و خانواده این خانم چنین خانواده ای هستند. آیا آشنا شدن با چنین انسانهای والا و وارسته ای که من را در هدفم (که اگر خدا بخواهد و لایق باشم تقرب به اوست) کمک کرده است چوب خداست؟
محمد دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 17 و 44 دقیقه و 50 ثانیه
اراجیف شما جواب ندارد ولی برای تنویر سایرین
من مهریه همسر باوفایم را پرداخت کرده ام و اتفاقا برعکس نظرات بی ارزش شما
برای همسر من هم بزرگترین دغدغه ناراحت شدن احتمالی من از او است.
سایر دوستان به نحوه سخن گفتن این دوستمان توجه کنند وقتی من می گویم زیاده روی در حلال خدا باعث دوری از خدا می شود مثال بارزش کاملا در اینجا وجود دارد. طرز بیان و عبارات ایشان که موافق سر سخت صیغه شدن های پیاپی هستند نشان از دور شدنشان از خدا دارد. زیرا پیامبر فرموده اند دین یعنی حسن خلق
وقتی خداوند در قلب دو نفر عشق قرار دهد این می شود که بعد از چند سال زندگی هر کس فقط به طرف مقابلش و آسایش او فکر می کند.
ولی آنکس که از خدا دور شده است و می خواهد به اعمالی که از نظر خودش خوب است ادامه دهد اگر خداوند عشقی در قلب او ایجاد کند با مبارزه منفی با خود سعی می کند آن را از خود کند. آنقدر دیگران به او نگاه کالایی داشته اند که نمی تواند نگاه محبت آمیز را درک کند و تنش درونی او او را وادار به عصبانیت و بد و بیراه گویی می کند.
محمد دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 17 و 31 دقیقه و 23 ثانیه
هیچکس اجباری به پذیرفتن سخنان من و رفتن به قول شما به زندان انفرادی را ندارد.
اولا چه کسی گفته از خانواده زن دوم هم مخفی باشد؟ اگر مرد بخواهد می تواند ولیمه عروسی هم بدهد.
ولی دختر خانمی که تا سنین بالا ازدواج نکرده نباید مانند یک دختر بچه آرزوی پوشیدن لباس عروس و ماشین عروس او را از اهداف عالی زندگی باز دارد.
شما هم اگر با چند همسری مشکل داری به این وبلاگ مراجعه نکن. به همان وبلاگهای خاطرات بیشرمانه ات با شوهرهای موقت که ترویج بی بندو باری و کثیف کردن محیط اینترنت داخلی است بپرداز و برای هر صیغه موقتت یک وبلاگ بساز و از نحوه و زمان و ساعت و مدت و ...... ارتباطهایت بنویس
محمد به بی نام وامانده دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 17 و 16 دقیقه و 32 ثانیه
اگر محیط وبلاگ یک محیط عمومی نبود و اشکال شرعی نداشت عکسی از همسرم برایتان می گذاشتم تا ببینید آیا می توانید باور کنید خداوند اگر بخواند حوری بهشتی را در همین دنیا به انسان می دهد.

همسر من از نظر اخلاق ایمان مهربانی شوهر دوستی از خود گذشتگی ( در حد ایثار ) وفاداری و همراه بودن (حتی در تفکر) و تمامی صفاتی که یک زن عالی و نمونه می تواند داشته باشد نظیر ندارد.
من در بسیاری از مشکلاتم از این نعمت بی بدیل خداوند ( که حاضرم جانم را هزاران بار فدایش کنم ) می خواهم اذکاری می خواند و برایم دعا می کند و خداوند به خاطر پاکی و نجابت این زن حاجت من را می دهد.
او علاوه بر این که همسری ایده آل است یکی از بهترین مادران در دنیا است.

بزرگترین مشکل من این است که خدای نکرده کاری کنم که او از من ناراحت شود.
اصلا مطمئن باشید کسی که با همسر اولش مشکل داشته باشد سراغ چند همسری نمی رود. ابتدا همسر اول را طلاق می دهد بعد اقدام به ازدواج مجدد می کند.
در مورد مذهبی بودن یا نبودن من هم چیزی نیست که به شما ربطی داشته باشد. بفرض من بخواهم خودم را برای شما مذهبی نشان بدهم شما که خودتان مانند من بنده خدا و محتاج او هستید (البته از نوع بی ادب و بد دهن) جه سودی می تواند از شما به من برسد؟
بفرض من لامذهب و به قول شما شیاد باشم چه ضرری از من به شما می رسد؟
اگر حرفهایم بر ضد آنچه خدا و رسولش فرموده اند است نپذیرید ولی اگر بر طبق آنهاست ولی به مذاق شما خوش نمی آید خودتان را اصلاح کنید زیرا امام باقر ع می فرمایند اگر خواستی بدانی که در وجودت خیر هست یانه به درون خود دقت کن که اگر اهل عبادت را دوست داری و از اهل معصیت ناخوشایندی پس در وجودت خیر و سعادت وجود دارد و خداوند تو را دوست می دارد و اگر از اهل عبادت ناخوشایندی در وجودت خوبی نیست و خداوند تو را دشمن دارد. و هر انسانی با هر کسی که به او عشق و علاقه دارد با همان محشور می شود.
محمد دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 14 و 22 دقیقه و 18 ثانیه
طبیعی است در مدتی که ازدواج دوم مخفیانه است همسر دوم انتظار برقراری عدالت توسط شوهر را نباید داشته باشدو بعد از علنی شدن آن این حق همسر دوم هست.
هیچ کس به اندازه خود انسان به فکر آینده اش نیست. اگر کسی که می خواهد همسر دوم شود یک دنده و لجباز باشد و بگوید خیر تا اجازه همسر اول نباشد من ازدواج نمی کنم این دیگر به خودش مربوط است می تواند تا آخر عمرش مجرد بماند و پیامدهای آن را تحمل کند.
محمد دوشنبه 1 تیر 1394 ساعت 14 و 17 دقیقه و 49 ثانیه
در قانون ما ازدواج مانند یک معامله است. وقتی مردی با زنی معامله می کند نمی تواند مجددا بدون اجازه همسر اول با زن دیگری ازدواج کند. مگر اینکه این ازدواج مخفیانه صورت بگیرد. اگر مردی بداند که همسرش هیچگاه به ازدواج دوم راضی نخواهد شد باید فکر ازدواج دوم را از سرش بیرون کند.
ولی به گفته یکی از بزرگان و نوادر روزگار ما بعضی زنها با اصل ازدواج دوم مشکلی ندارد و فقط ترسشان این است که با آمدن همسر دوم به آنها بی توجهی بشود و جایگاه عاطفی خود را ازدست بدهند.
(من دقیقا توصیه آن بزرگوار را ذکر می کنم ) اگر مردی بخواهد ازدواج دوم کند روش بر خورد با چنین زنی به اینگونه است که مرد بطور مخفی ازدواج کند. بعد از گذشت یک یا دوسال که کم کم همسر اول متوجه خواهد شد وقتی ببیند در رفتار عاطفی و رسیدگی مرد نسبت به او تغییری حاصل نشده است با ازدواج دوم کنار خواهد آمد و همسر دوم از حالت مخفی خارج خواهد شد.
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 37 دقیقه و 17 ثانیه
اون بنده خدا هم تهمت نزد. طبق گفته خودت بود. در ضمن این چه بین کاری است. من که از صبح بیشتر خوندم تا بنویسم هیچ کاری نتونستم بکنم. تو چطور کار می کنی؟! حتما باید باور کنیم!
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 35 دقیقه و 06 ثانیه
هر روانشناسی می داند که هیچ دختری وابستگی شهوانی ندارد. وابستگی دختران عاطفی است و وابستگی مردان شهوانی
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
هیچ را نمی شود گفت.
اما هم درروایات انسان شناسی امده و هم روانشناسان بیان می کنند که زن موجود عاطفی ست. تفاوت زن و مرد در ان است که زن بیشتر دنبال عاطفه است و مرد شهوت جنسی را تعقیب می کند. اما گاهی عکس این موارد هم هست.
گاهی زنانی در خانواده های نارنا ممکن است که وابستگی جنسی داشته باشند و جنبه عاطفی انها کم شده باشد. آنها در اثر کثرت رو اوری به عشقهای خیابانی و کثرت ارتباطات جنسی متفاوت عاطفه خود را تحت الشعاع مساله جنسی و شهوانی قرار داده اند.
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 33 دقیقه و 03 ثانیه
خوب آقای محمد وقتی اظهار تمایل کردی برای آشنایی در دنیای واقعی با هم آشنا می شین و ازدواج می کنین.
اتفاقا دنیای مجازی گاهی از دنیلی واقعی هم واقعی تر است بستگی به نوع استفاده و تفکرت دارد.
وقتی کسی را تلفنی به تو معرفی می کنند آیا جز مجاز نیست که در مرحله دیدار به واقعیت تبدیل می شود؟
بهتر است با پیش کشیدن دنیای واقع و مجاز سعی در سرپدش گذاشتن روی عقاید و تفکرات زشت و شرم آورت نداشته باشی
محمد یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 32 دقیقه و 59 ثانیه
باز هم تهمت حرامخواری به من
وقتی من می گویم آمدن به وبلاگ برایم هزینه دارد برای این است که دقایقی که اینجا وقت می گذارم از کارم کم می شود و بر درآمدم اثر منفی می گذارد.
خیلی راحت تهمت می زنید اینها همه چوب دارد
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
الم یعلم بان الله یری؟
مگر نمی دانست خدا او را می بیند؟
محمد یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 21 دقیقه و 08 ثانیه
باز هم گفتم ما در دنیای واقعی زندگی می کنیم. در دنیای واقعی باید همدیگر را بشناسیم گمانه زنی در دنیای مجازی و داستانسرایی و خیالپردازی انسان را به نتیجه نمی رساند. اگر سوء تفاهمی در دنیای واقعی رخ بدهد می توان آن را در دنیای مجازی حل کرد؟
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 18 دقیقه و 37 ثانیه
محمد چیزی در وول خوردن میان زنها كه اكثرا متاهلند عایدت نمیشه جز معصیت و توهین به قداست زنی همچون زن خودت
محمد زنی میره میاد با قبلیه با بعدیه چیه؟ مردها هم میرن میان با قبلین با بعدین اگه حلال باشه مرد و زن داره؟ خوب مردی كه میره میاد هم لایق زندگی نیست او هم بیماره پس چرا میخوای كار او را عبادت جلوه بد و كار این زن را بیماری؟ زندگیه دیگه به عقد این در میاد نمؤخواد میره به عقد و صیغه این و ان و اخرش برمیگرده پیش همسرش گناه كرده؟كجای این كار غیر شرعیه حلال بوده در انتخابش اشتباه كرده بر گشته یا رفته تا انتخاب كنه
میدونی بیمار كدوم زن و مرد هیت زن و مردی كه مخفیانه با هم زندگی زن اول را تباه میكنند مخفیانه زیستن بیماریه قرن كضور ماست كه اگه جلوش گرفته نشه قانونا نه زن اول امیدی به ایمان اوردن به قانون چند همسری لازم و ضروری حال حاضر كشور ماست نه امیدی به زاییدن شیعه های سلیمانی حامی در مخفی گاههای این كوچه و برزن تماما بیماریهای روان پرشانه ای خواهد شد كه دامن بچه ها و خانواده ها را میگیره سو ظن به همسر داره زندگی ها را میگیره تا كی این پیشنهادها و اراجیف ها را دادن و اصرار كردن و تبلیغ كردن دلتان بسوزد به حال خانواده ها هر غلطی مكنی بكن چرا بد اموزی میكنی بیمار روانی
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 11 دقیقه و 06 ثانیه
محمد خان خودت بهتر از همه می دونی که اینی که می گن خیالی نیست بلکه اون پیروی که تو فکر می کنی هدایت کردی خیالیه و همین آدم.
چرا می خوای به خودت دروغ بگی؟
چرا توهماتت رو به دیگران نسبت می دی؟
محمد یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 10 دقیقه و 37 ثانیه
من الاف نیستم کارم با محیط اینترنت است بین کارهایم سر می زنم و جواب کامنتها را می دهم
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 09 دقیقه و 09 ثانیه
محمد باز هم داری داستان سرایی می کنی بارها جواب سوال تو داده شد. اینحا هم مرکز مشاوره نیست که عقده های شخصی ات را باز کنی. به فرض اینکه همه پذیرفتند که کار آن دختر اشتباه بوده.. باز هم حرامی مرتکب نشده و گناهی بر او متصور نیست ولی تو که گمان بد به او برده ای و تهمت زده ای مرتکب گناه شده ای
فکر می کنم همه افراد حاضر در وبلاگ جواب تو را دادند.
در ضمن یک طرفه رفان به قاضی غلط است. چون باید دید آیا رفتار تو درست بوده و دیگری به اشتباه افتاده یا اشتباه و کجروی و بدرفتاری تو اشتباه بزرگتر و حتی گناه دیگری است که به گردن توست.
مشکل تو دگم بودنت و نپذیرفتن حقیقت است.
با تمام توضیحات حتی اگر دختری باشد که به عینه گناه و زنای او را دیده باشی حق تعمیم دادن آن به دیگران را نداری و با این کار فقط بار گناهانت را سنگین تر می کنی و کسی به تو حق نخواهد داد که چنین در مورد زنان مومن و پاک قضاوت ناروا و نگاه مستهجن داری
محمد به بی نام یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 06 دقیقه و 44 ثانیه
چه اصرار عجیبی دارید؟ ما در دنیای واقعی زندگی می کنیم نه مجازی. موجودی که ساخته و پرداخته ذهن یکی از خوانندگان وبلاگ است را واقعی می پندارید؟ و به من اصرار می کنید با او ازدواج کنم.
مانند زن معلولی که ویلچر نشین بود و یک دختر عقب افتاده و یک پسر داشت و موجودی خیالی بود
یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 16 و 04 دقیقه و 24 ثانیه
من شخصا به دلایل عوارض سوى تجربه جنسی قبل از ازدواج چه دوست پسر و دختر و گناه و چه حلال و صیغه مخالف صد در صدم ولی این مطالب ر ا برای محمد گذاشتم تا بدونه خدا راه گناه نكردن را گذاشته مخالفت محمد خلاف حكم خداست اما همه از عوارض روانی ای كه بر دختر در رابطه قبل از ازدواج عارض میشه با خبرند اما شرایط همه دخترها یكجور نیست بعضی شاید مجبور بشن تا اخر عمرشون صیغه بشن چرا باید مردهایی مانند محمد این زنها را بدنام كنند و وجهه فاحشگی بدهند در ناخودآگاه و ضمیركثیف مردان ایرانی این تفكر نقش بسته كه زن دستمالی شده به درد نمیخوره زندگی با او مایه ننگ و بی عرضگی مردهاست حتی در محاورهاشان مردها مسخره میكنندكه این همه دختر چرا مطلقه بیوه حتی برای صبغه
تازگی كه مد شده چند دختری در مستحب چندهمسری كو مرام و مشی پیامبر وامامان برای دستگیری از بیوگان و بچه یتیمان و مطلقه های اواره
كو مرد كه زنان وفادار بسازد
اینجا طبل رسوایی مردان ایرانی هر روز زده میشه با سخنرانی های قرای محمد بیكار و عیاش و ننگی است بر پیشانی مردان شیعه نما ننگ
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا