تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - نظریه «مهر و طلاق»زنان در چند همسری
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : سه شنبه 28 بهمن 1393
نظرات
نظریه «مهر و طلاق»زنان در چند همسری


یکی از عزیزان مطلبی را کامنت گذاشتند. دیدم این نظر به شیوع یافتن آن نزدیک است بر آن شدم پست بذارم تا مورد بحث بیشتری قرار بگیرد.
البته از اینکه غیبت طولانی داشتم عذر خواهم. گرچه نبود من باعث ایجاد شبهه برای برخی شد اما چاره ای نبود اما از دور تلاش دوستان را میدیدم.

این عزیز فرمودند: من با چند همسری موافقم اما موافقتشان را اینگونه بیان کردند:

موافقم مهریه و طلاق مشروع حق زنان
مردان هم بروند سراغ ازدواج مجدد
به همین سادگی دعوا نداریم که


گرفتن مهریه + طلاق زن = مرد + همسر دیگر!!!!


ما اسم این نظریه را که از روی ضعف بیان می شود را نظریه مهر و طلاق نام گذاشته ایم و به پاسخ آن می پردازیم

پاسخ:

زن حق دارد هر زمانی که می خواهد مهریه را مطالبه کند و بر شوهر لازم است که مهریه را پرداخت نمایند. چون مهریه حق زن است و عندالمطالبه باید مرد بدون هیچ کراهت و منتی پرداخت نماید.
حتی زن می تواند قبل از انکه با همسر خود مباشرت داشته باشد مطالبه نماید و اگر قبل از مباشرت مهریه ر مطالبه کرد و مرد از پرداخت مهریه استنکاف نمود و زن تمکین همسرش ننمود به او زن ناشزه گفته نمی شود. چون شرط کرده قبل از مباشرت مهریه را بگیرد. اما بعد از مباشرت به خاطر عدم پرداخت مهریه توسط شوهر، نمیتواند تمکین شوهر نکند چون بعد از مباشرت و عدم چنین شرطی، تمکین نکرده زن از همسر به منزله ناشزه بودن تلقی می شود.

اختیار کردن همسر دوم

  اگر بدون دلیل معقول و مشروع مردی بخواهد همسری اختیار کند بطوری که زندگی همسر اولش متلاشی بشود همان بهتر که چنین کاری را انجام ندهد.

فلسفه ازدواج مجدد در خانواده متکامل جهت تشکل خانواده مجدد است نه تخریب کاشانه ای دیگر. اگر با تشکیل یک زندگی جدید زندگی اول تخریب گردد در حقیقت در هیچ یک از دوکاشانه خیر و برکت و آرامشی نخواهد بود الا در آرامگاه ابد که آن هم معلوم نیست.

حرف چیست؟

آیا تعدد زوجات مشروع است؟
جواب:  بله

آیا تعدد زوجات برای همه اجبار است یا واجب است؟
جواب: خیر امری نسبی است. شاید برای برخی ممنوع هم باشد. و برای برخی لازم باشد و برای برخی مستحب.

آیا با تعدد زوجات زندگی همسر اول خراب می شود؟
جواب: خیر اگر از روی اصول انجام بگیر نه تنها خراب نمی شود بلکه طبق ضمانتهای الهی باید خانواده آبادتر و پا خیر برکت بیشتری هم بشود.

آیا واقعا تعدد زوجات شدنی است؟
جواب: بله همانطور که مصادیق موفق چند همسری در اطراف ما هستند و می شود از تجربیات آنها استفاده کرد.

آیا باید همه زنان نسبت به تعدد زوجات سر تعظیم فرود آورند؟
جواب: دو بعد دارد: بعد قلبی و اعتقادی و بعد عملی و رفتاری. از نظر اعتقادی و قلبی با وجود حساسیت زنانه -که برای تحکیم خانواده لازم هم هست و خداوند زن را انحصار طلب آفریده است تا جز به شوهرش به مرد دیگری فکر نکند-نباید زن عقلا و منطقا با تعدد زوجات همسر خود مخالف باشد بلکه حتی اگر از تمکن و توانمندی عدالت برخوردار است او را به داشتن هووی مناسب تشویق هم بنماید هر چند این خود یک جهاد است. چرا که مخالفت با چند همسری از روی اعتقاد و قلب، در حقیقت محاربه با خداوند و رسول خدا و اهلبیت علیهم السلام است.
اما از جهت عملی و رفتاری و قانونی زن حق دارد اگر نمی تواند تحمل هوو داری داشته باشد و مردی چنین تصمیم قطعی دارد؛ خود را از زندگی او برهاند و مهریه را هم مطالبه نماید.
و بهتر آن است که اگر زندگی شایسته و خوبی را اداره می کنند و مرد می داند با آمدن هوو باعث تخریب زندگی مطلوب آنها خواهد شد نباید به چند همسری اقدام نماید. بلکه تلاش خود را در مسیر دیگری قرار دهد و مأجور است.

آیا اگر مردی همسر دوم اختیار کرد زن می تواند طلاق بدهد؟
جواب: بله در این صورت  زن حق توکیل در طلاق دارد و میتواند قانوناً از طریق دادگاه طلاق بدهد و مهریه هم مطالبه نماید.

آیا اگر مردی همسر دوم اختیار کرد باید زن او طلاق بدهد؟
جواب: طلاق در اسلام منفورترین چیز شمرده شده است و با فلسفه تشکیل خانواده منافات دارد و در تضاد است. اولا اگر این یقین از ابتدا وجود دارد که زندگی تخریب خواهد شد مرد نباید همسر دوم اختیار کند.
در ثانی اگر مردی با اهداف عالیه همسر دوم اختیار کرد، زن نباید به طلاق فکر کند چرا که طلاق آخرین راه حل است. تا ممکن است باید به زندگی فکر کند. امارها نشان داده است که 90 درصد طلاقها در همان چهار ماه اول پشیمان شده اند.
بنابراین با طلاق تازه شروع مشکلات و آسیبهای جدید روحی و روانی فردی و اجتماعی برای او شروع می شود.
اگر همسری از روی اصول انتخاب شده و مورد تأیید خود و خانواده بوده است نباید در مسیر زندگی اگر دچار بحران شدند باید مدیریت بحران کنند. خصوصاً برای فرزندان هرگز جبران نخواهد شد و در نسل آنها تا چندین نسل که فرزندان بدانند پدرشان یا مادرشان از نسل طلاق هست تأثیر منفی می گذارد.

در نتیجه نباید به خاطر یک مسئله که برای یکی مشروع است و برای دیگری نهایتاً مکروه هست بنیان یک خانواده را از تحکیم به تزلزل به زیر کشید. باز هم باید مثل خیلی از اختلافات زندگی که با تفاهم قابل حل است در اینجا نیز به تفاهم رسید و چه بسا همراهی زن و کمک به مدیریت مرد در اداره دو همسر زندگی را برای خود و خانواده ها و اطرافیان و بلکه برای جامعه جذاب، خوشایند و الگو قرار می دهد.
موفق باشید.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
من سه شنبه 23 تیر 1394 ساعت 18 و 10 دقیقه و 44 ثانیه
سلام
سوال : جتما باید بالای سی سال داشته باشی تا زن دوم بشی
محمد یکشنبه 17 اسفند 1393 ساعت 15 و 19 دقیقه و 48 ثانیه
خواهر گرامی

همانطور که خودتان فرمودید چند همسری عامل طلاق نیست. بی ایمانی عامل طلاق است.

اگر انسان برای هر کاری که می خواهد انجام دهد هدف نداشته باشد راه درستی در زندگی اش انتخاب نکرده است. تمام زنهای بیوه با دو فرزند قصد ازدواج ندارند و من چنین موردی که شما مطرح کرده اید را اصلا سراغ ندارم.
چرا فکر می کنید همه باید با معیارهای شما زندگی کنند؟
شیر زنی سراغ دارم که سالهای سال است که شوهرش بیمار روانی است و در تیمارستان بستری است.
این زن دو طفل نوزاد را با مستخدمی و کلفتی بزرگ کرد دخترش را شوهر داد و پسرش را به دانشگاه فرستاد. می توانست طلاق بگیرد و به زندگی خودش برسد ولی بخاطر اینکه به بچه هایش درس وفاداری و از خود گذشتگی را یاد بدهد همه تهمتها و حرفهای دیگران را تحمل کرد تا بچه ها نام پدر را داشته باشند و هر از چندگاهی به ملاقات او بروند.
به محمد بزرگوار شنبه 16 اسفند 1393 ساعت 10 و 27 دقیقه و 11 ثانیه
شما که اینقدر خوب امارها رو در دست دارید آیا با پیش کشیدن حرف از تعدد زوجات چاره اندیشی کردیم یا آب در آسیاب سگ و شغال ریختیم! یعنی دشمن اسلام و خدا!
علت طلاق هرچه باشد چند همسری چاره دردش نیست بی ایمانی مردم است ضعف در ایمان مردم است و مهمتر از همه سایه شیطان بر سر خانواده هایی هست که خدا را فراموش کردند!
آیا شما دوتا همسر دارید که یکی زن سن بالای بیمار با دوتا بچه یتیم هست! آیا تونستی الگو باشی یا اینکه قصد داری حرفی بزنی و بری؟
خدا هست و ناظر بر اعمال همه ما!
سه شنبه 12 اسفند 1393 ساعت 12 و 03 دقیقه و 17 ثانیه
تعدد زوجات وعوارض ان
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
این مقاله گویای وجود عوارض کنونی تعدد زوجات است و درست است اما راهکار نداده است.
ایا منظور این است که ما بپذیریم که سنت حسنه تعدد زوجات دیگر حسنه نیست و باید مانند جناب عمر که ازدواج موقت را بعد از پیامبر ص حرام اعلام کرد ما هم بیاییم و اعلام کنیم که دیگر حرام است؟
یا اینکه بپذیریم تعدد زوجات فرهنگ اصیل نبوی برای صیانت جامعه خوصاً زنان است اما این فرهنگ تعدد زوجات و شرایط و شیوه های صحیح آن در جامعه دینی درست تبیین نشده است و باید تبیین کنیم تا افرادی که چند همسری زندگی می کنند بدانند چه بکنند تا از زندگی پایدار برخوردار باشند و افراد دیگری هم که در آینده به این امر مبادرت خواهند داشت آگاهانه انتخاب نمایند؟

رسالت ما این است که بگوییم سنتهای اهلبیت ع و آموزه های دینی به نفع جامعه اسلامی است و هر چه است از نامسلمانی ماست.
یاد بگیریم چگونه زندگی کنیم تا به این عوارض کنونی دچار نباشیم بلکه با تغییر نگرشها و اصلاح رفتارها زندگی با نشاط داشته باشیم.
محمد یکشنبه 10 اسفند 1393 ساعت 16 و 42 دقیقه و 30 ثانیه
آمار فاجعه بار و اسفناکتر از قتل عام شیعیان توسط داعش و تکفیری ها در انتهای سال ۹۳

در استان تهران و البرز از هر سه ازدواج یکی به طلاق منجر می شود.

اکثر طلاقها برای خانمها در زیر ۲۵ سال صورت می گیرد.

با توجه به جمعیت تهران و کرج محاسبه کنید آمار خانمهای مطلقه بسیار جوانی که نیازهای فراوانی دارند !!!!!!.

و نتیجه گیری کنید اثرات نامطلوبی که در بهترین حالت !!!!!! بر روی ازدواج دائم پسران مجرد و به تبع آن کاهش زاد و ولد خواهد داشت.
محمد به زهرا شنبه 9 اسفند 1393 ساعت 16 و 48 دقیقه و 03 ثانیه
خانم محترم
اگر شوهر شما دچار فساد اخلاقی یا اعتیاد نباشد که جدایی از او
برای حفظ خودتان لازم است. نباید به جدایی فکر کنید. با اینکار به فرزندانتان ضربه بزرگی می زنید. ولی در صورتی که بمانید و رنج هوو داری را تحمل کنید درس از خود گذشتگی و هدف از زندگی را آموزش داده اید.

یادتان نرود هدف از زندگی همین زندگی فعلی نیست چون اگر هدف همین بود که ما به هدف رسیده ایم.
زهرا چهارشنبه 6 اسفند 1393 ساعت 21 و 24 دقیقه و 00 ثانیه
آقای محمد من هم عاشق بچه هایم هستم و موقع طلاق بلدم چطور حق حضانت آنها را که در سنین مختلفی هستند بگیرم. البته در نهایت انتخاب با خودشان است که با پدرشان بمانند یا با من.
زهرا چهارشنبه 6 اسفند 1393 ساعت 21 و 21 دقیقه و 58 ثانیه
به نظرم پیشنهاد خوبیه. این حداقل احترام یک مرد به زنش هست که قبل از اینکه بره سراغ هوس خودش به زنش حق انتخاب بین موندن و رفتن بده.
دوشنبه 4 اسفند 1393 ساعت 15 و 47 دقیقه و 29 ثانیه
صدا و سیما هم نوا با جنگ نرم نه بر ضد آن
سوال کننده جمعه 1 اسفند 1393 ساعت 21 و 01 دقیقه و 58 ثانیه
آقای محمد
گفته وجودش از نبودش بهتر!
دقیقا امکان دارد بفرمایید "از زندگی اش لذت می برد"چیست؟منظورتان چیست؟
لطفا واقعیت ها را نادیده نگیرید!
این چنین مواردی در بهترین شرایط به افسردگی ختم می شود!
جمعه 1 اسفند 1393 ساعت 19 و 40 دقیقه و 19 ثانیه
به نظر من اگه توی تک همسرها هم حق طلاق دست خانم ها بود الان فقط تعدادی کمی از خانم ها شوهر داشتن چه برسد به خانواده های چند همسر
من فک می کنم مردی که همسر اولش رو نگه می داره و زن دوم میگیره چندتا دلیل میتونه داشته باشه
1. زن اولی رو واقعا دوست داره ودلیل منطقی برا ازدواج دومش داره
2. عشق به فرزندان باعث میشه با مادرشون کنار بیاد
3. زن اول خودش نخواد با طلاق خودش رو اواره کنه
و.....
محمد چهارشنبه 29 بهمن 1393 ساعت 15 و 03 دقیقه و 30 ثانیه
چند سال قبل خانمی را دیدم که ۴ دختر داشت و شوهرش همسر دیگری اختیار کرده بود. این خانم بسیار زیاد به فرزندانش علاقه داشت و می گفت من عاشق بچه هایم هستم. و در مورد شوهرش می گفت وجودش از نبودنش بهتر است به همین خاطر من هیچوقت طلاق نمی گیرم و همه وقتم را برای دخترهایم می گذارم. و از تربیت کردن آنها لذت می برم.
به نظرم ایشان نمونه یک زن منطقی و فهمیده بودند. بجای آنکه خانواده اش را متلاشی کند و آتش افروزی کند که همه را بسوزاند. با حق طبیعی و شرعی شوهرش کنار آمده بود و از زندگی اش لذت می برد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا