تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - کمک به ازدواج مچدد(چند همسری) یا ازدواج جوانان؟ ترجیح بلا مرجح
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : پنجشنبه 29 آبان 1393
نظرات
کمک به ازدواج مجدد(چند همسری) یا ازدواج جوانان؟ ترجیح بلامرجّح

سؤال؛

چرا به جای اقدام به ازدواج مجدد( چند همسری) به ازدواج جوانان کمک نمی کنند؟


یکی از سؤالات شایع بین خصوصاً مخالفان چند هسری این است که می گویند شما که دارید ترویج چند هسری می کنید چرا فرهنگ سازی نمی کنید که به جای اینکه افراد خود را به زحمت بیاندازند و برای ازدواج دوم خود هزینه کنند پولشان را خرج ازدواج جوانان کنند و به انها کمک نمایند تا ازدواج جوانان بیشتر صورت گیرد؟
این نکته خوبی است و ازدواج جوانان از اهمیت بالایی برخوردار است و همه افراد جامعه از جمله خود دختر و پسر، والدین، حکومت و جامعه همه و همه  در قبال آسان سازی ازدواج جوانان وظیفه داریم.اما اینکه چرا به ازدواج مجدد (تعدد زوجات) اهمیت داده می‌شود به چهار نکته مهم اشاره می کنم:

1-لزوم ازدواج زنان مجرد
اگر هزینه کردن برای ازدواج جوانان لازم است (که هست)، به تزویج دراوردن زن مجردی که ممکن است خواستگاری هم نداشته باشد لازم است. با انجام و لزوم یکی دلیل ترجیح بر دیگری نیست خصوصاً گه در ازدواج جوانها خیلی‌ ها اقدام می کنند و تکاپوی جامعه در ازدواج جوانها(ازدواج اول) دارای رونق است اما نسبت به ازدواج دوم خصوصاً زنهایی که مجرد مانده اند اقدام نمی شود یا کمتر اقدام می شود؛

2- ازدواج اسلامی هزینه گزاف نمی‌خواهد
ازدواج یعنی به تزویج درآوردن دو نفر برای تشکیل و استحکام یک خانواده جدید نه شکستن کمر دو نفر از سنگینی بار تحمیلی هزینه ها (به خاطر چشمی هم چشمی ها و توقعات بیجا) و وارد کردن یک خانواده مقروض چندین ساله به بدنه جامعه! در اینصورت نگاهش به مسئولیتها فقط کسب درآمد برای ادای قرضهاست نه خدمت به جامعه و پیشرفت کار. به جای اینکه یک خانواده کم مصرف و مولد در چرخه اجتماعی محسوب شود یک خانواده کم جمعیت پر مصرف به جامعه تزیق شده است.
اگر خانواده ها توقع خود را کمتر کنند ازدواج به راحتی رخ می دهد و نیاز به کمکهای مالی دیگران ندارد و اگر پول به انها داده شود توقع انها به میزان وسعت مالی بالا می رود. یادم هست که در جایی مقام معظم رهبری (حفظه الله) می فرمودند: حالا لازم هم نیست حتماً تالار گرفته شود و هزینه های آنچنانی بشود بلکه عروس و داماد در خانه یکی از والدین در یک خانه نقلی و یک دو اتاق سه در چهار از مهمانهای درجه اول خانواده ها بنشینند و با شیرینی و نشاط یکدیگر دیدار کنند و یک سفره غذای معمولی هم اطعام بدهند و دو جوان را روانه زندگی کنند.
این سادگی به زندگی قوام می دهد و گذر از مشکلات خانواده را برای زوجین اسان می کند ضمن اینکه الفت بین خانواده ها در این صله رحم بیشتر هم می شود.

3- تأمین هزینه ازدواج جوانان از طریق مجرد گذاشتن گروه دیگر زنان ظلم به جامعه دینی
 کسانی که می گویند ازدواج مجدد صورت نگیرد بلکه هزینه ازدواج جوانان کنند؛ چرا به کسانی که چندین سفر زیارتی حج و ... و سفرهای سیاحتی به کشورهای اروپایی و ... اقدام می کنند و هزینه های زیادی هم صرف می نمایند نمی گویند که برای ازدواج جوانان هزینه کنند ولی به کسی که برای سامان دادن ازدواج هزینه می کند می گویند اینجا هزینه نکند!!
اینکه این هزینه های نه چندان زیاد برای ازدواج مجدد را جمع کنیم و خرج ازدواج جوانان کنیم باید بپذیریم که گروهی دیگر از زنان برای همیش باید مجرد بمانند و تجرد ماندن انها خسارتهای هنگفتی را در جهت سلامت جسم و روح و ... به جامعه تحمیل می کند که چندین برابر فایده ترویج  و تأمین هزینه ازدواج جوانان از این ناحیه، خسارت به جامعه وارد شده است و گاهی به معضلات و ناهنجاریهای  غیر قابل درمان تبدیل می شود.

4- اگر چند همسری فرهنگ بشود به ازدواج جوانها هم کمک می کند
چون شما الان می بینید برای اینکه ازدواج زوجین در اینده بهم نخورد سختگیریهای زیادی صورت می گیرد و احساس می کنند اگر این سختگیریها نباشد و زوجین از هم جدا شوند بیشترین ضرر را دختر خواهد کرد که زندگی او متلاشی شده و دیگر معلوم نیست ازدواج نماید و تشکیل خانواده بدهد و این دغدغه شدید والدین منجر به سخت گیری انها شده است.
در حالی که اگر بدانند اچر چنانچه زندگی فردی به هر دلیلی دچار اشکال شد و به جدایی کشید باز ازدواج مقدور هست، دیگر سخت گیری نمی کنند و ازدواجهای آسان رونق می گیرد با مهریه های کمتر و هزینه های سبک تر. فقط نسبت به اموزش مهارتهای زندگی و شناخت اولیه قبل از ازدواج تأکید می شود. و همانطور که معصومین علیهم السلام فرمایش کرده اند اگر به ایمان مردی پی بردید در خواستگاری او پاسخ مثبت داده و به راحتی دختر خود را به تزویج او درآورید چون او قطعاً تلاش می کند تا لقمه حلال به دختر شما بدهد و از طرفی ظلم در حق او نخواهد کرد.
اما در حال حاضر می بینید که طلاق به معنای تجرد دائمی است و لذا از ترس این مطلب خانواده ها سخت گیر تر و سخت گیرتر می شوند و بازار ازدواج با تورم روبرو می گردد.

مرتبط با: سوال و جواب ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمد به خانم بی نام چهارشنبه 10 دی 1393 ساعت 13 و 43 دقیقه و 17 ثانیه
من بارها گفته ام نیازهای غریزی انسان سیری نا پذیر است کسی که تمام فکر و ذکرش شهوتش باشد هیچگاه از آن سیر نمی شود. عیر از اینکه رعایت احکام الهی و وجدان انسانی می تواند آن را کنترل کند چیز دیگری مانعش نیست.
حتی به نظر من کسی که حتی به طور شرعی (صیغه)‌ به دنبال ارضای متنوع نیاز جنسی اش است از انسانیت دور می شود و چه زن باشد و چه مرد دیگر به خانواده نمی تواند فکر کند و بعد از ازدواج نیز تنوع طلبی او باعث عدم وفاداری او می شود.
اگر اشتباه می گویم دوستان روانشناس (لیلا خانم و ... ) کمک کنند
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
این یه مطلب روانشناسی دینی است. که فلسفه تقابل اسلام با افراط و تفریطها بخاطر نتیجه همین خبط و خطاهایی است که در زندگی گریبان انسان را می گیرد و راه رشد و تعالی را بر او می بندد.
پیامبر خدا ص می فرمایند: از حلال خدا هم نباید زیادی استفاده کرد که زمینه افتادن در گناه است.
دوشنبه 8 دی 1393 ساعت 09 و 25 دقیقه و 48 ثانیه
آقای محمد شهوترانی با نیاز جنسی فرق داره.. اینکه یک زن نیاز داره چند بار در یک روز با شوهرش رابطه داشته باشه شهوترانی نیست. اگر بخواد این نیاز رو ببره پیش چند تا مرد شهوترانی هست.. در مورد مرد هم همینطوره.
اشکال مردان این هست که نمی خوان باور کنن مظاهر تحریک شهوت برای زنان در جامعه امروز خیلی بیشتر از مردهاست و از طرف دیگه ناتوانی مردها در ارضای جنسی اونها باعث دور شدنشون از شوهر و تمایل نداشتن به رابطه می شه. حالا اگر چنین مردی سراغ ازدواج مجدد بره چه بلایی سر اون زن و شهوت انباشته ش می یاد که طبیعی و خداداد هست و آدم گرمی هست.
اصلا زن های امروز چه کنند که مردها در ارضای جنسی زنهاشون بی عرضه هستند و از طرف دیگر وقتی زنها شوهران بی عرضه رو پس می زنن و ازشون دوری می کنن انگ سرد بودن به اونها می خوره. نخیر این خبرها نیست. شما اول به مردها شعور تامین نیازهای همسرانشون رو یاد بدید بعد برن هر غلط اضافی که می خوان بکنن
محب زهرای اطهر جمعه 7 آذر 1393 ساعت 13 و 43 دقیقه و 44 ثانیه
سلام علی آل طه و آل یاسین...شهادت غریبانه و مظلومانه بی بی سه ساله رقیه سلام الله علیها بر تمام عاشقان و محبین خاندان عترت و طهارت تسلیت و تعزیت باد
دختر ایرانی به آقای دوستدار زهرای مرضیه چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 22 و 56 دقیقه و 43 ثانیه
سلام علیکم
انشالله به خدمت امام حسین علیه السلام و حضرت عباس علیه السلام برسید
در محضر بزرگواران از همه یاد کنید
دوستدار زهرای مرضیه به خانم دختر ایرانی چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 20 و 52 دقیقه و 57 ثانیه
سلام امیدوارم حالتون خوب باشه و بیش از پیش در راه دفاع از دین وانسانیت کوشا باشید...کامنت زیبایتان را دیدم.جمله بسیار زیبایی بود:من بمیرم که شما جهنم نروید؟؟!!! واااااااااای بر من وامثال من که همچو کبک سر در برف فرو برده ایم و انگشت تا مچ!! در گوش...دعا کنید که حقیر مذنب هم راهی یابم در این ایام باصفا به بین الحرم العباس والحسین علیهما السلام
چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 20 و 46 دقیقه و 06 ثانیه
تو تکهمسری بیشتر طلاق عاطفی دیده میشه.
حسن چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 18 و 36 دقیقه و 59 ثانیه
به بی نام سوپر من

جواب برای صحبت شما هست ولی اینجا یک مکان عمومی است و جای این صحبتها نمیباشد.
حسن چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 18 و 26 دقیقه و 48 ثانیه
به دختر ایرانی

با سلام

برای یک زن شاید روزمرگی در زن و شوهری بی معنی باشه چون طبیعتا تک همسر خلق شده و براش نا مفهومه، و بدنبال اینه که از روشهای دیگه از این روزمرگی خارج بشه ولی واقعیت اینه که یکی از بهترین راهها و پر اثر ترین روشها برای ایجاد نشاط واقعی و جلوگیری از طلاق عاطفی بحث چند همسری است ، البته این بحث یک شمشیر دو لبه است که اگه درست استفاده نشه میتونه برعکس عمل کنه واگه کور سو نشاطی هم هست زندگی را به جهنم تبدیل کنه.
محمد چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 14 و 25 دقیقه و 53 ثانیه
بعد میگن مردها شهوترانند. این خانم که اینها را نوشته از ازدواج فقط .... را می شناسه
چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 14 و 14 دقیقه و 10 ثانیه
هیچ مردی سوپرمن هم كه باشه نمیتونه به طور مداوم در زندگیش چهار زن را به ارگاسم برسونه در هر هفته وروز .زن امروز نیازهاش رو خوب میدونه وگاهی یك مرد نمینوه اون رو بی نیاز كنه چطور یك مرد میتونه چهار زن رو راضی كنه سلامتی خود مرد خیلی مهمه .عمرش كم میشه ونیروش متكی میشه به مواد نیروزا كه خطرناكه .مردها رو دست بالا گرفتین ومیل زنها رو خیلی دست پایین فرض كردین به مامان بزرگ جونتون نگاه كردین حكم دادین؟فكر كنین یك مرد 50 ساله چه جوری میتونه یك زن 45 ساله و35 ساله و30 ساله و40 ساله رو با نیازهای متنوعشون سیر نگه داره كه هم خودش سالم بمونه هم زنهاش سیر بشن وخیانت نكن؟شب وقتی نا نداره واسه آخری حدیث پاكدامنی میخونه واسش میره ؟مرد مجرد بی پول با زن متاهلی كه از عاطفه مردش سیر نمیشه رابطه داره بعد شما توقع داری كه زن چهارم جوان یك مرد وفاداری كنه به مردی كه هر چهار شب یك بار میاد سراغش اگه جونی واسش مونده باشه نون حلال كه مفت بدست نمیاد براش جون میكنه كی میرسه به همشون به عدالت سر بزنه واسه هررابطه جنسی كه زن سیر بشه پیامبر هم گفته كه مرد با حوصله باشه ووقت بزاره كی به كاراش میرسه به سیر كردن شكم زنهاش ارضای زنهاش سیر كردن شكم بچه هاش محبت كردن بهشون .؟
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
فکر کن و پاسخ مگوی؛
1- مگر هر چند وقت یک زن نیاز به اورگاسم داره؟
2-اورگاسم زن از چه راههایی قابل تأمین است؟
3- اگر مشکل نعوظ مرد است که آنهم راه حل دارد؛
4 اگر ... است(هرچه که بگویی) که راه حل آن هست؛
5- اگر بهانه است هیچ راه حلی ندارد جز تجربه.
دختر ایرانی چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 00 و 47 دقیقه و 06 ثانیه
سلام آقای حسن
لطفا صحبت های بنده را در پست پایین بخوانید
روزمرگی؟؟؟؟یعنی چه؟
حسن چهارشنبه 5 آذر 1393 ساعت 00 و 32 دقیقه و 32 ثانیه
فکر کنم دوستان چند همسری را بیشتر در بحث جماع و همبستری دنبال میکنند در صورتی که این امر در آخرین مرحله از اهمیت قرار داره ، به نظر من بحث چند همسری بیش از آنکه این مسائل مورد اهمیت با شه ،همانطور که جناب خراسانی گفتند، هدفش بوجود آوردن نشاط در خانواده و جلوگیری از روزمرگی و افسردگی و همچنین طلاق عاطفی است که امروزه هم خیلی شایع شده
سه شنبه 4 آذر 1393 ساعت 12 و 38 دقیقه و 34 ثانیه
بشین بابا این مطلب علمی ثابت شده هستش دكتر قلابی موسوی
یك مرد نه توان بدنیش جواب میده چندزن رو دائما تو زندگیش به ارگاسم برسونه نه روانیش
زن امروز نیازهاش با زن گذشته فرق داره كه ه رو از ب تشخیص نمیداده وخوشی اش عروس شدن وزاییدن بوده .از ارگاسم ولذت هیچی نمی فهمیده .مرد خودش رو چهار تیكه هم كه بكنه نمیتونه دو تاچهارتازن رو به نیازهاشون برسونه .تنوع طلبی مردها فقط برای خوشگذرونی ولذت خودشونه نه زنهایی كه باهاشون هستن .ولی زنی كه میخواد دائما به نیازهاش پاسخ درست داده بشه امكان نداره تماما تامین بشه .مجبوره به خیلی از نیازهاشون اهمیت نده ودو در كنه كه همین بیشتر باعث سر خوردگی وخیانت زنها میشه واسه همین میگن عدالت بینشون سخته .مگر مرد وجدانش رو بی خیال بشه وبه فكر خودش وخوشی خودش باشه كه عذابش بیشتر از اجرشه.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
مصادیق متعادل موجود را چطور پاسخ می دهید؟
شما راههای اورگاسم در چی میدونید؟ البته نیازی نیست در اینجا به این سؤال پاسخ داده شود. اما شما می دانید راههای اورگاسم در زنان نست به مردان متفاوت و متعدد است.
دکتر موسوی فوق تخصص اورولوژی سه شنبه 4 آذر 1393 ساعت 12 و 18 دقیقه و 36 ثانیه
تعدد روابط جنسی یک امر سلیقه ای است و هیچ اثری روی فیزیک جسمی مردان ندارد.
دوشنبه 3 آذر 1393 ساعت 15 و 13 دقیقه و 43 ثانیه
تموم اینا که گفتین درس ولی مرد داریم تا مرد
دوشنبه 3 آذر 1393 ساعت 14 و 54 دقیقه و 18 ثانیه
مردی كه باید 4تا زن را راضی كنه اونم زن پر از انرژی جنسی امروزی مرگ زود هنگامی خواهد داشت
به خاطر استرس اختلافهای زنهایش ورابطه جنسی زیاد
محمد دوشنبه 3 آذر 1393 ساعت 14 و 45 دقیقه و 25 ثانیه
البته بیش از هرکس انسان باید خودش به فکر خودش باشد. خانمها نباید خیلی سخت بگیرند. خانمی که امکانش را دارد و می تواند تنهایی اش را با شوهر داشتن عوض کند اگر به دلیل ترس از چیزی که معلوم نیست چگونه اتفاق بیفتد (شاید به کمک خدا خیلی بهتر از آن چیزی بشود که اکثریت فکر می کنند) این کار را نکند و خود را در حصار فوبیای زندگی مشترک قرار دهد. به خود ظلم کرده است. در حقیقت چنین کسی خود قاتل روح و نشاط و شادابی و جوانی خود است.
محمد به دختر ایرانی دوشنبه 3 آذر 1393 ساعت 14 و 38 دقیقه و 08 ثانیه
آفرین بر شما. بسیار عالی بود
لیلا یکشنبه 2 آذر 1393 ساعت 23 و 00 دقیقه و 06 ثانیه
سلام محمد آقا

اگه یادتون باشه بنده پارادایمو گفتم
و منظورم همون فیل مولانا بود بهم برچسب فرنگی بعضی دوستان زدند

پاردایم دقیقا از مثوی مولانا گرفته شده مرسیییی

حالا پلوگاموس هم در اصول اسلامی هست من موندم این کپی هایی که غربیها از علوم اسلامی کردند و ما اغلب نه همه چیز باز میگم نه همه چیز را با نام غرب در کتابه میخ.نیم کی میخوایم بپذیریم که مال خودمونه

باز هم میگم نه همه چیز
دختر ایرانی یکشنبه 2 آذر 1393 ساعت 20 و 33 دقیقه و 50 ثانیه
با این وجو که برخی از بزرگواران گمان می کنند بنده مخالف چند همسری هستم!اما بنده چیزی جزء حرف دل نمی زنم

دوست دارم به خانم ها بگویم:
واقعا برخی از خانم ها تنها هستند،که نیاز به یک همدم دارند
روح آنان در حال نابودی است!مگر نه اینکه در قرآن بیان شده هر کس جان یک نفر را نجات دهد،مثل اینکه همه دنیا را نجات داده!بیاییم روح را که از مهم تر است نجات دهیم
نگوییم چرا شوهر من!خوب مرد دیگر با او ازدواج کند!به تاخیر نیاندازیم تا دیر نشده،نگذاریم هر کس که هنوز روحش زنده است بمیرد!
امام حسین علیه السلام قبل از واقعه کربلا نامه ای به سران بصره نوشته بود تا به یاری مولا بروند،یکی از آنان قبول کرد! اما آن قدر وقت کشی کرد که وقتی رسید ،کربلا دریای خون بود!
نگذاریم دیر شود!حتی یک نفر!
نگذاریم کسی به خاطر نبود شوهر خدایی نکرده به گناه بیافتد!
نگوییم بی خود کرده خوب گناه نکند!
یک روحانی بر منبر گفت:امر به معروف و نهی منکر امام حسین علیه اسلام یعنی من بمیرم شما به جهنم نروید!پس راه مولا را ادامه دهیم! تحت هیچ شرایطی نسبت به جهنم رفتن کسی بی تفاوت نباشیم
نگذاریم تنها بمانند روحشان بمیرد،و یا جهنم را برای خود بخرند،و به نوع دیگری از مرگ که مرگ انسانیت است دچار شوند
دختر ایرانی به آقای محمد یکشنبه 2 آذر 1393 ساعت 20 و 18 دقیقه و 50 ثانیه
سلام علیکم
به هر حال بنده نظر خود را در مورد مردان گفتم،مثل اینکه آقای تبریزی بدبین است!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا